Tiulim.info

שמורת פורה ותל נגילה

רקע:

 

שמורה פורה ותל נגילהבין צומת פלוגות לצומת בית קמה, נחבאת לה שמורת פורה המשלבת יופי של טבע מוריק ומרהיב, פריחה קסומה בעונה, ריחות משכרים וסיפורים של היסטוריה ענפה ומרתקת. השמורה מתפרשת על פני שניים עשר דונמים, באפיק נחל פורה, שהוא ערוץ הנובע מנחל השקמה. שמה של שמורת פורה ניתן לה על שמה של חורבת פורה הנמצאת בגבול המערבי שלה. בערבית השמורה מכונה  ח'רבת אלפורה. שמורת פורה מצויה  באזור מעבר אקלימי בין החבל המדברי לחבל הים תיכוני מבחינה גיאוגרפית. השילוב של שתי סביבות המחיה המעניינות הללו יחד עם אקלים ייחודי באזור מייצר צמחיה מגוונת אותה ניתן לראות באזור זה בלבד. שילוב מעניין בין שיחים לעצים. עלים רוויי מים בצורות שונות ועוד. ייחוד נוסף  של השמורה הוא אדמתה, מדובר באחד המקומות היחידים בכל מישור חוף הנגב שבו השטח מכוסה בסלעים חשופים מגיל האיאוקון, ולא באדמת לס הנהוגה בסביבה. האזור כולו ושמורת פורה בפרט, סבלו במשך שנים רבות מצאן רועה בכמויות גדולות שהביאו הבדווים החיים באזור, מה שהקשה על גידול והתפתחות חקלאית.  בשנת 1965 הוחלט לגדר את שטח השמורה, והצמחייה החלה להבריא ולעלות כפורחת.

איך מגיעים:

 

עולים על כביש 40, מקריית גת לבאר-שבע. כשלושה ק"מ דרומית לחוות פיליפ יורדים ימינה מהכביש הראשי בשלט המפנה לשמורת פורה. חונים בחניון במקום ויוצאים ברגל אל נקודת המוצא של המסלול מרחק הליכה קצר משם, מסומן במקום.

 

תיאור המסלול:

 

שמורת פורהצפון הנגב עשיר בשילובים מעניינים של צמחים ים תיכוניים וצמחים ממוצא מדברי. בזכות ההחלטה לגדר ולשמר את המקום בשנות השישים היא ניצלה מהמוני העדרים שנהגו לבקר בה ולכלות את פריחתה, ופרחי הבר החלו לצמוח ולעלות. כיום השמורה עתירה בכלניות מרהיבות בחודש פברואר ובמגוון פרחים נוספים בחודש מרץ בניהם: עירית גדולה לבנה, דבורניות, דודאים ועוד. להעצמת החוויה והלמידה למתעניינים מומלץ להגיע לשמורת פורה עם מגדיר צמחים ולנסות לזהות את שלל הפרחים המעניינים והייחודיים שבה.
שמורת פורהכדאי לרדת במורד הגבעה אל דרום-מערב שם נמצא אגם קטן שהתהווה באופן טבעי מסכר בנוי במקום המיועד לאגירת מי השיטפונות. כשהאגם מלא לאחר עונת הגשמים, ניתן לראות בו עופות מים הבאים לחפש בו מזון ולוכדים סרטנים זעירים, וציפורים נודדות המתחילות את דרכן לעבר אירופה ומחפשות מקום מחבוא בין האשלים ובין הקנים הגבוהים סביב האגם. את ציפור הקוקייה הנדירה ניתן לראות בן השמורה לאגם ולאורכם של השבילים בשמורה. באביב עסוקה הקוקייה בחיזור ובציד זחלים לאגירת מזון. קרקור הצפרדעים מעניק רעשי רקע ראויים למקום והמשך הליכה עם פלג המים  הנובע וזורם מהאגם ויוצר בריכות קטנות ומרעננות יהיה נהדר למעוניינים בטבילת הרגליים והתרעננות קצרה וקרירה. יש לקחת בחשבון כי מצב האגם משתנה בהתאם תנאי מזג האוויר ומן הסתם הוא מלא ונובע באביב מיד לאחר הגשמים, אך מתייבש עד בוא הקיץ.

תל נגילההשמורה קטנה במיוחד והצמחייה בה רגישה מאוד. המטיילים מתבקשים לצעוד רק בשבילים המסומנים, לא לרדת רגלית לשטחי הפריחה, כמובן שלא לקטוף מהפרחים המוגנים הממלאים אותה  וכמו כל ביקור בטבע לשמור על הניקיון בעבור המבקרים הבאים. מדובר במסלול מעגלי וקצר, בן כשני ק"מ המסומן בירוק ושחור. בסיום המסלול כדאי ומומלץ להמשיך אל תל נג'ילה הסמוכה.

הליכה קצרה מהפינה הצפונית-מערבית של אגם פורה בשביל הירוק במקביל לנחל, מרחק של קילומטר אחד לערך ועד לגשר הרכבת הטורקית. במלחמת העולם הראשונה סללו התורכים מסילת רכבת מבאר-שבע לסיני הדרומית ובנו במקום גשר שנהרס בהמשך בשיטפונות המאפיינים את האזור, ורוב אבניו הייחודיות נגנבו מהמקום. ממקום זה ניתן לראות את עץ האשל הבודד והענק העומד על תל נג'ילה. עלייה ברגל על הגבעה ועד למיקומו של העץ  תזכה את המטיילים החרוצים בתצפית יפה על הסביבה ועל קניון נחל סד הנמצא ממערב לו. ניתן גם להתרשם מסימני החפירות במקום, עדות לחפירות הארכיאולוגיות שליוו את המקום במשך זמן רב במטרה ללמוד עוד על ההיסטוריה של האזור. ישנה גם אגדה המספרת על מטמון זהב שהחביאו התורכים לפני שנמלטו מפני הצבא הבריטי שהשתלט על המקום בסיום מלחמת העולם הראשונה. אגדה זאת הביאה לא מעט מחפשים להרים מעדר ולחפור באדמת תל נג'ילה, על פי הידוע ללא הצלחה.

דברים שכדאי לדעת:

 

המסלול מוגדר קל ומתאים גם למשפחות עם ילדים ולאנשים שאינם מטיבי לכת.

הכניסה לשמורה היא ללא עלות.

ניתן לבקר במקום בכל עונות השנה אך העונה המתאימה ביותר לביקור ולטיול היא עונת האביב. זאת משום שבעונת האביב ניתן ליהנות הן מפריחה מרהיבה ומשכרת חושים שאינה מתקיימת בשאר ימות השנה, והן בשל העובדה שלאחר גשמי החורף הברוכים בעונת האביב השמורה, ערוצי הנחל והאגם מלאים במים ובזרימה טבעית, מה שמעצים את חוויית הביקור בה.

מומלץ לשלב את הביקור בשמורת פורה עם הטיול בתל נג'ילה. מדובר בשני מסלולים קצרים, נוחים וסמוכים זה לזה.

ניתן לשלב בשמורה פיקניק ולהביא אוכל מוכן מהבית. אין אפשרות להבעיר אש והשמורה אינה מיועדת למנגלים. הצמחייה בשמורה רגישה וכן בעלי החיים במי האגם והעופות הסובבים אותו. יש להקפיד הקפדה יתרה על שמירה על הניקיון ולא להשאיר שקיות ועטיפות שעלולות לפגוע בחיי בעלי החיים בשמורה. מומלץ להגיע לשמורה עם מי שתיה וארוחה קלה בלבד למקרה הצורך, ולשלב ארוחה עיקרית מחוץ למקום באחד הפארקים או החניונים הרבים הנמצאים בסמיכות. ניתן כמובן גם לשלב ביקור באחת מהמסעדות הרבות שמציע האזור בנסיעה לא ארוכה מהמקום.

למעוניינים בטיול של יותר מיום אחד ומבקשים לשלב מספר ימי טיול ואטרקציות בסביבה ישנה אפשרות ללינת שטח בחניוני הלילה הסמוכים בכפר סגול ובמצפה משואה.

 

הצעות טיול בסביבת שמורת פורה ותל נגילה:

 

דרך נוף יער שוקדה

דרך נוף יער שוקדה

יער המלאכים

יער המלאכים

יער להב

יער להב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *