Tiulim.info

שמורת נוב

שמורת נוב- נביעה של תפרחת קסומה

 

לאן נוסעים היום?

 

שמורת נובלפני שממהרים לארוז מזוודה ולצאת לתור את העולם הגדול, כדאי להכיר כמה שכיות חמדה קרובות יותר, המצריכות בסך הכול מספר שעות פנויות ויציאה למקומות שיהיה זה ממש הפסד שלא לבקר בהן. אחת מהן היא שמורת נוב הנמצאת בדרום רמת הגולן.

 

 

איך מגיעים?

 

הכניסה אליה מכביש הכניסה לישוב חיספין, הסמוך לצומת רמת מגשימים – נוב. ניתן להגיע לשמורה ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית נוחה למדי המגיעה עד לישוב.

 

מה בשמורה?

 

שמורת נובהביקור בשמורת נוב הוא דוגמא מצוינת להיכרות ולאהבת הארץ דרך הרגליים.

הפריחה הייחודית המאפיינת את שמורת נוב מקורה בביצה שנוצרה במקור במקום וברובה יבשה, אך הותירה קרקע פורייה לפריחה. פוריות הקרקע והפריחה נוצרו עקב מספר גורמים, בניהם:

  • ריבוי המשקעים המאפיינים את רמת הגולן.
  • השיפוע המתון של הקרקע החרסיתית באזור, מונע חלחול של מי נגר עילי, הנוצר עקב הזרימה החזקה בתקופה הגשומה.

בין שני חלקי הביצה נבנה גשר עץ המאפשר לטייל בין הפרחים וליהנות מקרבתם, מבלי לפגוע בהם ברגל גסה. האתר נמצא בתחזוקת רשות הטבע והגנים המבקשים הקפדה יתרה בשמירה על המקום והצומח בו.

מתי כדאי להגיע?

 

השמורה כמובן נמצאת ופתוחה למבקרים בכל ימות השנה, אך עולה כפורחת דווקא בחודשי החורף, שכן חלק ניכר מחוויית הביקור בה הוא החשיפה למארג הטבעי של הפרחים העונתיים הנדירים וריחם המשכר.

 

אופי הפריחה וסוגי הפרחים העולים בשמורה משתנה מעת לעת. בחודשים דצמבר וינואר מתכסה השמורה במרבד עוצר נשימה של נרקיסים לבנים וצהבהבים, מחזה נדיר שהוא לבדו מצדיק את הנסיעה צפונה.

 

בחודשים פברואר ומרץ, הנושקים כבר לסופו של החורף, ניתן לצפות בפריחתו של אירוס הביצות הנדיר. אירוס הביצות הוא פרח רב שנתי בעל קנה שורש רחב וקצר העטוף סיבים קוצניים וקשים. העלים הארוכים והצרים צומחים בצורת שושנה סביב עמוד הפריחה, בגוון ירוק כהה ומתפתלים סביבו בצורה ייחודית. עמוד הפריחה נושא פרח בודד.

בחודשים אפריל ומאי פורחים תלתן הביצות ושעורת התבור, בחודשי הקיץ יוני, יולי ואוגוסט עולים שיח-אברהם מצוי, כרפס הביצות,יינית חרוזה, וקנרס סורי.

בספטמבר – גרגיר נחלים ועדשת המים הגיבנת, ובחודשי הסתיו אוקטובר ונובמבר נראה את הסתוונית וכרכומים ממינים שונים. בכך בעצם משלימה שמורת נוב מעגל פריחה שנתי מחזורי ומעניקה למבקריה חוויית טבע נדירה בכל חודשי השנה.

אופי המסלול

 

ביקור בשמורת נוב מתאים למשפחות עם ילדים קטנים והביקור בשמורה ניתן גם עם עגלות תינוקות או כסאות גלגלים במקרה הצורך. המסלול הוא מעגלי ומוגדר כקל, ואינו מצריך כושר של בוגרי יחידות קרביות או כושר בכלל.

זמן ביקור משוער

 

אורך המסלול הוא כקילומטר אחד, אך הביקור בשמורה עשוי להימשך כמחצית היום. ניתן לערוך במקום פיקניק וליהנות מארוחה שהבאתם מהבית, או לצאת מהשמורה ולבקר באחת ממגוון המסעדות הרבות המארחות את מבקרי דרום רמת הגולן מדי יום. ניתן גם לשלב אטרקציות כגון טיולי ג'יפים וטרקטורונים או טיולים רגליים בשמורות נוספות באזור.

הצעות טיול בסביבת שמורת נוב

 

שמורת בריכת פרג

שמורת בריכת פרג

מפל עיט

מפל עיט

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *