Tiulim.info

שמורת החולה

רקע:

שמורת חולהשמורת החולה אשר בדרומו של עמק החולה הוקמה במהלך ייבוש החולה, מבצע הנדסי בעמק החולה בתחילת שנות החמישים, אשר במהלכו יובשו אגם החולה והביצות סביבו, בשטח עצום בן מעל 60000 קמ"ר, במטרה להגדיל משמעותית את שטחי הקרקעות החקלאיות באזור. שמורת החולה הוקמה במטרה לשמר ולשחזר את הסביבה הייחודית של הביצות שיובשו ואגם החולה. ערך נוסף חשוב לשמורת החולה הוא שמדובר בשמורת הטבע הראשונה שהוקמה והוכרזה ככזאת במדינת ישראל, ולוותה במאבק ציבורי מתוקשר שהביא להקמתה של החברה להגנת הטבע. השמורה ידועה גם כאתר ראמסאר, אשר בהתאם לאמנת ארמסאר התומכת ומעודדת שימור ופיתוח מתמשך של בתי גידול לחים.

 

איך מגיעים לשמורה

 

3 ק"מ צפונה מצומת יסוד המעלה (כביש 90 : ראש פינה – קריית שמונה) מזרחה. נוסעים על כביש 90 בין ראש פינה לקריית שמונה, פניה מזרחה בין הק"מ 454-453 על פי ההכוונה לתוך מגרש החניה בכניסה אל השמורה.

 

תיאור המסלול

 

שמורת חולהבכניסה לשמורה נמצאת חורשת אקליפטוסים המכונה גם חורשת המייסדים. ניתן להתחיל שם את ההיערכות ולאכול ארוחה קלה בטרם היציאה לדרך. שמורת החולה בנויה כמסלול מעגלי שאורכו כשעה ואף יותר. חלק מהמסלול כולל הליכה על-גבי גשר מעל למי האגם, מראה פסטוראלי וקסום. המסלול מתאים לכל המשפחה וגם נכים בכיסאות גלגלים או ילדים קטנים בעגלה יוכלו להשתלב בו בקלות בשל תנאי הדרך הסלולה בנוחות.  בתחילת המסלול ישנה נקודת תצפית ממנה ניתן לראות את המגוון הרב של בתי הגידול שבשמורה – תעלות, בריכות טבעיות אליהם מתנקזים מי הגשמים, צמחיית קנים צפופה המשמשת בית גידול לתושבי השמורה מן החי – ג'מוסים, שפמנונים, צבי ביצות והמון סוגים של ציפורי מים שונים כגון שקנאים, קורמורנים, אנפות על מיניהן, ולעתים, אם נרים את הראש, נוכל לראות בשמיים עופות דורסים חגים מעלינו. עמק החולה שימש בעבר ועודו משמש  כתחנת עצירה והתרעננות למנוחה לעופות הנודדים בין אפריקה לאירופה. בעונות הנדידה ניתן לראות מחזה מרהיב של אלפי עופות ביניהם עגורים, שקנאים, חסידות בדרך למחוז חפצם בלהקות ענק, ועוד מפלאי הטבע נושאי הכנפיים הללו.

שמורת חולהבשמורה צמחים בולטים ומיוחדים מאוד בניהם הקנה וגומא הפפירוס, צמח ששימש בעבר להכנת נייר. לאורך השביל ניתן לשמוע ולצפות בציפורים השונים וכדאי במיוחד לנצל את עמדת המסתור הקיימת במקום ומאפשרת תצפית מרהיבה אל עופות המים שבאגם  ומגדל תצפית  שנותן לכל הללו נקודת ראות קצת אחרת ומגבוה. במקום ישנה גם אטרקציה חדשה יחסית הנקראת  "עופוריה" : עופוריה היא חזיון אור-קולי מרתק הכולל מעבר בין ארבע תצוגות שונות הכוללות הקרנת סרטים עם כסאות דינמיים נעים, דגמים של העמק, דגמי פוחלצים של בעלי-החיים שחיו בעמק עד הייבוש, ואף משחק טריוויה אינטראקטיבי משולב בשיתוף קהל. הכניסה לשמורה בתשלום, ואילו הכניסה ל"עופוריה" אינה כלולה ויש לשלם בנפרד.

בשמורת החולה מספר מוקדי עניין מרכזיים, אשר חלקם הזכרנו אולם כדאי לפרט עליהם מעט יותר:

האגם– אל האגם ניתן להשקיף בנוחות בעת טיול על הגשר הצף. מדובר בשריד מקורי מעמק החולה ההיסטורי. אגם זה משמש את בעלי הכנף באזור להשתכשכות וכמקור מים.

הביצה– החלק הרדוד של האגם, שופע בצמחיה הייחודית לסביבה. הביצה גם משמשת מקום מסתור למגוון בעלי החיים הנמצאים בשמורת החולה והסביבה.

מגדל התצפית– מגדל בן שלוש קומות הבנוי במרכז השמורה ומאפשר תצפית מרהיבה על בעלי החיים והציפורים בשעת מעופן.

הגשר הצף– מעל לחצי ק"מ הבנוי כגשר ארוך, ובו תצפית מוסתרת ומעניינת אל אגם החולה.

עדר התאואים– בתחום השמורה חי עדר של תאואים המכונים גם ג'מוסים. עדר זה החי בשמורה הוא העדר הגדול ביותר בישראל כיום.

מרכז המבקרים עופוריה– מרכז המבקרים עופוריה הוא מרכז שהוקם בשנת 2006. המרכז מציג בצורה אינטראקטיבית החושפת בפני המבקרים את סיפורה המרתק של שמורת הטבע החולה, של החיות הנמצאות בה ואלו שהיו בעבר והצמחייה הענפה שבה, ונותן דגש על סיפורן של הציפורים הנודדות לשמורה וממנה. המייצג משלב צפייה בסרטון תלת-ממד, שהצפייה בו היא חוויה נהדרת הנוגעת בכל החושים גם יחד.

 

מגדל התצפית שמורת חולה

מגדל התצפית שמורת חולה

הגשר הצף שמורת חולה

הגשר הצף שמורת חולה

אגם שמורת חולה

אגם שמורת חולה

מידע נוסף שחשוב לדעת לפני ביקור בשמורת החולה:

  • השמורה פתוחה ומזמינה מבקרים בכל ימות השנה. בכל עונה של השנה נוכל לראות בשמורה ציפורים שונות וצמחיה עונתית מתחלפת.
  • משך הסיור בשמורה הוא כשעה וחצי. אולם ניתן לבלות את היום כולו בשמורת החולה על ידי שילוב ארוחה בטבע, משחקי ילדים במרחב המרהיב ועוד.
  • האתר נגיש למטיילים הנעים בכיסאות גלגלים וגם הורים לתינוקות בעגלה יכולים ליהנות מהדרך הסלולה והנוחה.
  • במקום מרכז שרות למטיילים וכן חניון מסודר לפיקניקים.
  • דרגת הקושי לטיול מוגדרת כקלה ומותאמת לכל אחד

 

אין דרך טובה להכרת הארץ אלא דרך הרגליים. עמק החולה כולה מהווה אזור מרהיב אשר מושך אליו מטיילים בכל עונות השנה, ומציע שכיית חמדה בטבע המתאימה לביקור ולהנאת כל המבקרים. בכל יציאה אל הטבע אנו ממליצים לקרוא מעט על המקום, על ההיסטוריה ועל הייחודיות שלו. באופן זה זמן הביקור יהפוך למעניין אף יותר.

ניתן לטייל בשבתות ובימי חופשה עם המשפחה וכן ניתן להשתלב בטיולים מאורגנים בני יום המציעים את חוויית הטבע בשילוב מדריך המתמחה בהצגת האזור. כמו כן ניתן להגיע בקבוצות, בין אם מדובר בחוג משפחה או חברים נרחב, או לשלב ביקור בשמורה כחלק מפעילות לעובדים בארגון. הכניסה לשמורה בעת ההגעה בקבוצה מטבע הדברים תזכה בהנחה מסוימת. ישנו ערך מוסף לא קטן בהגעה לשמורה כחלק מטיול בארגון של מקום העבודה הן ברמת הערך המוסף וכן הגיבוש שתורמת יציאה אל הטבע ולמידה חווייתית בקבוצה.

הצעות טיול בסביבת שמורת החולה

 

אתר לאומי אחוזת דוברובין

אתר לאומי אחוזת דוברובין

גן לאומי מצודת כ"ח

גן לאומי מצודת כ"ח

שמורת עין תאו

שמורת עין תאו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *