Tiulim.info

שביל האלות

שביל בניחוח חו"ל – סיור בשביל האלות

 

שביל האלותטיול של יום שבת יכול להיות מהנה לכל המשפחה, כך מאמינה דורית, ולכן היא מדי שבוע מוצאת מקומות מעניינים ומרתקים לסיור עם כל בני הבית, ילדים בגילאים 12, 10 ו-6. טיול מוצלח מאוד שהיה להם לאחרונה היה בשביל האלות הנמצא בפארק בריטניה שבשפלה. מדובר בשביל שעוקף את הפארק, אינו ארוך מדי, ועובר דרך אזורים מיוערים, לכן ניתן לבחור במסלול זה ללא חשש גם בימי הקיץ החמים.

 

פארק בריטניה משתרע על שטח ענק של יער נטוע ומאופיין במגוון רחב של שרידים מתקופות שונות, בוסתנים עתיקים, שרידים ארכיאולוגיים, מערות חצובות.

הטיול מאפשר לילדים ולהורים להוציא אנרגיה, לשאוף אוויר צח, ולהכיר היבטים שונים של החיים במקום לאורך השנים. הילדים יכולים להתרשם מהחיים של פעם, כשהיה צורך בהפקת סיד, שאיבת מים מבארות ועוד מגוון פריטים מהעבר, שהיום נראים לא אמיתיים. באזור יש מקומות להתרעננות וניתן לעשות פיקניק לפני או אחרי הסיור. הסיור כולו נפרס על כ-2.5 ק"מ. חשוב מאוד להצטייד בנעלי הליכה נוחות, כובע ומים. מוכנים? שיהיה טיול מהנה ומפרה!

הפארק נמצא בגבעות שבנקודתן הגבוהה ביותר מגיעים ל-400 מטרים מעל לפני הים. המקום ירוק מאוד, בזכות מאמצי הטבע וגם בתרומת אדם בצורת עצים נטועים. שבילים רבים עוברים בפארק זה, כולל שביל ישראל. שביל האלות נחשב לשביל קצר יחסית, והוא הולך במעגל. הוא זכה לשמו בזכות עצי האלה (אלת המסטיק, אלה אטלנטית ואלה ארץ-ישראלית) הגדלים בפארק. אך למרבה האירוניה דווקא העצים האלה לא שכיחים כל כך לאורך המסלול. בזמן ההליכה כדאי מאוד לשים לב מסביב, בכדי לא לפספס מקומות מאוד מעניינים שלא תמיד מסומנים, מה שהפך את הטיול בשביל האלות אפילו מרתק יותר לכל המשפחה.

שביל האלותהטיול מתחיל ממערב חניון שריגים, ליד השלט של קרן הקיימת לישראל. על מנת לא ללכת לאיבוד, יש לנווט בסיוע עמודי עץ קטנים עם סימנים שחורים. 200 מטרים לאחר תחילת המסלול המשפחה מגיעה לגת העתיקה, החצובה בסלע, נמצאת בצידו השמאלי של השביל. לאחר מכן ניתן להתרשם מבמת אבן מוגבהת מוקפת באבנים גדולות ששימשה בתקופה העתיקה לטקסים דתיים.

לאחר מכן מגיעים אל קרחת היער, שממנה אפשר לחזור לחניה (אם הילדים כבר התעייפו) בהליכה קצרה של 300 מ', או להמשיך מערבה וללכת לכיוון מצבת זיכרון לאריה דוקומצי, שהיה עובד בסיירת הירוקה ונפל ב-1984.

המשך ההליכה ביער אורנים, ובפניה שמאלה בשביל ניתן לראות על השביל כבשן סיד – בור באדמה בגודל ארבעה מטרים. בעבר, בורות אלה שימשו לשריפה של אבני גיר למטרת ייצור סיד. הליך זה היה נפוץ ומקובל עד תחילת המאה שעברה.

לאחר מכם המסלול ממשיך לעבר כרם זיתים וגדרות מאבן. מהמקום נשקף נוף לכיוון צפון, לעבר עצי אלה אטלנטית רבים. לאחר הכרם, ירידה קצרה בדרך עפר מביאה לערוץ שאפשר לעבור ללא קושי.

לאחר מכן, עם הגעת המשפחה לעמק הנחל, יש לפנות ימינה על פי הסימון ולהגיע למטע החרובים שבזמנו היה ניסיון לגדלו כמזון לחיות משק הבית. במזרח המטע ניתן לחזות בבאר בעומק  40 מ'. ליד הבאר ניתן לחזות בשתי קשתות מרהיבות החצובות בסלע.

המשך המסלול נפגש עם שביל ישראל מצפון, ומשם ממשיך לכיוון מזרח, היכן שנמצא חניון השריגים וגם יער המשואה. במידה ולילדים עוד יש כוחות, ניתן להמשיך במעלה הערוץ. העלייה ממשיכה עם עצי זית עתיקים ולהמשיך עד לחניון, בנקודה שנמצאת כ-200 מטרים מהנקודה שממנה התחיל המסלול. לאחר טיול כה ססגוני, הילדים נרדמים ברכב תוך שנייה!

הצעות טיול בסביבת שביל האלות:

 

שביל הבורות והבארות

שביל הבורות והבארות

חורבת שוכה והר שוכה

חורבת שוכה והר שוכה

חורבת מדרס

חורבת מדרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *