Tiulim.info

שביל אל מול כנרת

הכנרת- רקע:

 

שביל אל מול כינרתהכנרת היא ימת המים המתוקים הגדולה בישראל, ונמצאת בצפון מזרח המדינה. מדובר באגם בגודל 188 קמ"ר ועמקו המרבי כארבעים וארבעה מטרים. הכנרת נמצאת כמאתיים וחמישים מטרים מתחת לפני הים, מה שהופך אותה לימת המים המתוקים הנמוכה בעולם. הכינרת מספקת כרבע ממי השתייה וההשקיה של מדינת ישראל ואוגרת את מימיה ממטר הגשמים ומנביעת נהר הירדן המתנקז אליה בערוצים שונים.לכנרת רקע היסטורי משמעותי בתולדות מדינת ישראל והיא אף מוזכרת במקרא. איזור הכנרת היה לנס הדגל למתיישבים הראשונים במדינה וישובים שורשיים וותיקים קמו סביבה ובהשראתה דוגמת קיבוץ דגניה וחוות כנרת.

 

לכנרת חשיבות תרבותית וחשיבות דתית משמעותיות. בנצרות רואים בה מקום קדוש ומאמינים כי ישו הלך על מימיה. באיסלאם, בהשראת סיפורים על הנביא מוחמד, מאמינים כי יבוש הכנרת יביא לסוף הקיום האנושי בעולם. במדינת ישראל לכנרת חשיבות גיאולוגית מעשית כמקור מים, אך היא גם מעוררת השראה תרבותית לדורות ושירים רבים נכתבו עליה על ידי מיטב האומנים לדורותיהם. נעמי שמר, רחל ואחרים הביעו את כמיהתם והתרגשותם כלפיה. בין השירים המפורסמים הוא שירו של מרדכי הוניג "קסם על ים כנרת", שמילותיו ממחישות יותר מכל את משמעותה של הכנרת למדינת ישראל.

 

טיול בשביל אל מול כנרת:

 

כניסה למסלול משמורת ארבל- סיום המסלול מכביש 90 צפונית לטבריה (כ- 7 ק"מ). ניתן לבחור בין שתי אפשרויות נוספות לסיום המסלול. הראשונה היא לטייל במסלול מעגלי ולשוב אל נקודת הפתיחה של המסלול, ובשניה להמשיך בכביש 7717 עד לכפר חיטים.

תקציר המסלול:

 

שמורת הארבל

שמורת הארבל

את המסלול מתחילים מהשביל המסומן שחור בצוק הארבל. הר ארבל הוא בין הגבוהים במדינת ישראל ומתנשא לגובה של כ 390 מטרים מעל פני הכנרת. השביל בוא נתחיל את המסלול יוצא ממבואת שמורת הארבל ומגיע לתצפית בראשו של הר ארבל, ליד עץ החרובים המפורסם שבשמורה. התצפית מגובה זה היא מרהיבה וצופה על חופי הכינרת התכולה וישובי האזור שמאופיינים במראה טבעי וירוק. עץ החרובים שבמקום הוא בין העצים הותיקים במדינה ובעונה ניתן להתכבד מפירות העץ ולנוח בצילו.

לאחר התצפית וחלוקת הכבוד הראוי לעץ הזקן יש לרדת ירידה קצרה בשביל השחור עד להגעה למפגש השביל המסומן בכחול, ולפנות עם הסימון לעבר מצפור "אל מול כינרת". הסימון השחור, ממשיך ויורד לתחתית צוק הארבל.

הסימון הכחול יביא אותנו למצפור שהוקם ע"ש החייל רועי דרור ז"ל שנהרג במעלה הר ארבל בעת שירותו הצבאי והוא בן 19 בלבד. המצפור הוקם על ידי בני משפחתו בשנת 2003 כאתר הנצחה וזיכרון לאהבת המולדת והטבע שאפיינה אותו.

בהמשך השביל נרד בירידה תלולה, ולאחריה נביט אל על אל הצוקים הגדולים והמרשימים המקיפים את האזור.

פינת מנוחה ניתן למצוא בהמשך הדרך ליד עץ אורן עתיק יומין ובודד בעל נוכחות מרשימה המהווה אבן דרך ונקודת ציון במסלול. לעץ האורן אין פירות להציע למטיילים, אך מומלץ לעצור בצילו וללגום מים קרירים, יש לזכור שמדובר באזור מהחמים בארץ.

בהמשך הירידה חובר השביל לתוואי קו מתח. לאורכו עוברת דרך עפר שאינה מסומנת, וההליכה בה דרך צמחייה גבוהה. חשוב להצטייד בביגוד מתאים ונעליים סגורות ולהימנע משריטות ופצעים שעשויים להיגרם עקב הצמחייה היבשה.

נקודת הציון הבאה היא חניון גדוד העבודה. החניון ממוקם במחצבה משופצת, ששימשה בעבר את פועלי "גדוד העבודה" בשנת 1920, בזמן סלילת הכביש מטבריה לעין שבע טבחה. מהחניון נמשיך ברגל לכביש 90, שם מומלץ לדאוג שימתין רכב האיסוף אל נקודת סיום המסלול.

קטע דרך זה מכונה שביל אל מול כנרת, ועיקר יופיו בנופי הכנרת המרשימים הנשקפים לאורך הדרך. בחודשים דצמבר וינואר ניתן ליהנות מפריחת  היקינטון המזרחי, מהיפים בפרחי הבר במדינת ישראל. בתחילת הסתיו המקום מתמלא בחצבים ריחניים ומשכרים. בשל הפריחה וכן בשל אורך המסלול ומזג האוויר הנהוג באזור המסלול מומלץ בחודשי האביב והסתיו ואינו מהווה מוקד משיכה בחודשי הקיץ החמים.

הצעות לטיולים נוספים ואטרקציות בסביבה:

 

  • גן לאומי חמת טבריה– נמצא בחלקו המזרחי של כביש 90. במקום בית כנסת עתיק שהוקם כפי הנראה במאה הרביעית לספירה, ובתוכו רצפת פסיפס מרתקת ומרהיבה. בפסיפס המפואר ניתן לראות ציורים של גלגל המזלות וכן כתובות ביוונית ובארמית, המלמדים על מקורותיו. במקום גם בית מרחץ בסגנון חמאם תורכי הקיים מהתקופה העות'מאנית. במקום גם בריכת שכשוך קטנה המלאה במים רדודים להנאת המבקרים. האתר בפיקוח רשות הטבע והגנים והכניסה אליו בתשלום.
  • גן לאומי ארבל– הכניסה לאתר זה היא מכביש 7717 או מכביש 90 למי שמגיע מחלקו הדרומי. בגן אפיק נחל הנובע משני מעיינות: עין ניתאי ועין ארבל. בשטח הגן נמצא גם אתר העתיקות חורבת ארבל. הכניסה לגן היא חופשית למבקרים וללא תשלום.
  • שביל התחנות בנחל צלמון– נחל צלמון הנמצא בגליל התחתון הוא מהנחלים הרחבים והמרשימים באזור, וזרימת המים בו ממשיכה ללא הרף בכל חודשי השנה. הביקור בנחל מומלץ וחווייתי לאורך כל השנה, וניתן ליהנות ממנו כביקור בפני עצמו או לשלבו במסגרת טיול מסלול רחב יותר.

 

מדברי המבקרים:

 

  • ענת בת 33 מחיפה: " באנו במיוחד עם הילדים כדי להראות להם פריחה בתחילת האביב. המסלול היה עדיין רטוב מעט מהגשמים, אבל ניתן היה ללכת בשביל המסודר. סך הכול מתוחזק יפה ונקי. פריחת הכלניות הייתה מרגשת, הילדים מאוד נהנו. הלכנו במסלול המעגלי, שהיה ארוך מעט בעבור הילדים הצעירים. להבא נדע להצטייד בעגלה. ביקרנו גם בנחל צלמון לאחר מכן, והטילה בנחל הייתה מרעננת ומותאמת לאחר הטיול החם. ממליצה מאוד להגיע אל שביל אל מול כנרת ובכלל, למסלולים היפים המקיפים את הכנרת."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *