Tiulim.info

פארק קנדה / פארק איילון

רקע:

 

פארק קנדהפארק קנדה מכונה גם פארק איילון. לפני הכל, לא להתבלבל בין פארק קנדה הוא פארק עשיר ומיוער המונח למרגלותיו של עמק איילון ולא מרכז קנדה- משטח ההחלקה על הקרח והבריכה המחוממת הנמצאים במטולה.

פארק קנדה, נקרא גם פארק איילון על-שם עמק איילון הסמוך, ואילו שמו הראשון ניתן לו כהוקרה לתרומתה הנדיבה של יהדות קנדה להביאה להקמתו. הפארק משתרע על פני שניים עשר  אלף דונם צפונית לכביש תל אביב- ירושלים , בין מחלף לטרון לשער הגיא. הפארק מלא בנופים טבעיים של  חורש, יערות שניטעו לאורך שנים במגוון עצי בוסתן. בפארק ישנם אתרים היסטוריים מעניינים כגון אמת מים, מערות קבורה, מחילות מסתורין, מבצר צלבני ושרידים של כנסיות. הקרן הקיימת לישראל טיפחה את הפארק, את העצים והצמחים אשר בו, סללה בתוכו דרכי נוף, משטחים לחנייה, מצפורים וחניונים לשימוש ונוחות המבקרים.

ההיסטוריה של המקום ארוכת שנים ומתחילה כבר בתנ"ך , עת נלחם יהושע בחמישה ממלכי האמורי , קרב שתועד בפסוק המפורסם: "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון",  וכלה בימות מלחמת העצמאות בה ספג האזור את מחירה של הלוחמה הקשה. המקום מצוין גם במקורות יהודיים וגם במקורות נוצריים רבים. על פי המקורות כאן ניצח יהודה המכבי את הצבא הסלובקי בקרב אמאוס, כאן ישבה אחת האוגדות הרומאיות במרד בר כוכבא.

איך מגיעים:

הכניסה לפארק איילון היא ממחלף לטרון בכביש 1, כביש תל אביב – ירושלים. יש לרדת במחלף הפונה למודיעין, (המגיעים מגוש דן ומכיוון הצפון : אחרי הירידה מכביש 1, לקחת פניה שמאלה ולעבור מתחת לגשר). לאחר מספר מאות מטרים מגיעים לכניסה הראשית של הפארק, אולם עוד לפני ההגעה אליה ניתן להחנות בכניסה למנזר שנמצא במקום). למגיעים מאזור דרום, רחובות ואשדוד נוסעים דרך כביש 3 לכיוון המחלף.

נקודות ציון בפארק:

 

פארק קנדה הוא פארק ענק המשתרע על פני למעלה ממשניים עשר אלף דונמים, ומציע מגוון נקודות ציון, שכיות חמדה בטבע, חניונים ומסלולי הליכה. אורכם של המסלולים נע בן כשעה למעל שבע שעות, תלוי במרחק שבוחרים לעבור ובנקודות שבמסלול. יש המגיעים למנוחה, ארוחה, יש הבוחרים בלמידה חווייתית אחרים משלבים מסלולי טיול רגליים בשטח. גם לרוכבי אופניים מציע פארק קנדה מספר סינגלים מעניינים בכל דרגות הרכיבה.

 

אגם פארק קנדה

אגם פארק קנדה

אגם פארק קנדה– לאחר הכניסה הראשית ישנה פניה ימינה, וכמאה וחמישים מטרים אחריה פנייה נוספת הראשונה מצד שמאל. בדרך מסומנת כחול נפנה לחניון הזיתים הנמצא בסמיכות לאגם המלאכותי שבפארק קנדה כמחצית הק"מ ממנו. האגם והסובב אותו הם מקומות מתאימים מאוד לפיקניק חברתי ומשפחתי על כרי הדשא הנרחבים, ישנם מקומות ישיבה, פינות למנגל  וצל עצים טבעי וקריר. מקורות המים של האגם הם שני מעיינות הנובעים בשטח הפארק וזורמים אליו הם מעיין התמרים ועין עקד.

 

מעיין התמרים

מעיין התמרים

מעיין התמרים– מעיין נובע בסמיכות לאגם קנדה, הנובע מתוך נקבה. מדובר במעיין פעיל לאורך כל השנה וזורם דרך קצרה לתוך האגם. בין המעיין לאגם ישנו אזור לנופש ולפיקניק המרכזי הקיים בפארק.

 

 

 

 

חורבת עקד

חורבת עקד

חורבת עקד– חורבת עקד היא אתר עתיקות הנמצא בגבעה דרומית לעין עקד ומדרום לדרך הפארק הראשית. במקום ישנן גיתות ובורות מים וכן שרידים מהמבנה המבוצר שהשתמרו במקום מהתקופה החשמונאית. המבנים שנהרסו כפי הנראה במהלך המרד הגדול, שופצו במהירות בהכנות לקרב מרד בר כוכבא. נוסף על כך ישנה במקום מערכת מסתור שכפי הנראה נחצבה במהלך תקופת המרד לצורכי המאבק כנגד השתלטות הרומאים על ארץ ישראל. לחורבת עקד ניתן להגיע בהליכה רגלית מעין עקד, או בנסיעה עד לחורבה לאורה של דרך הפארק הראשית.

 

כנסיית אמאוס

כנסיית אמאוס

כנסיית אמאוס – לפני הכניסה הראשית לפארק קנדה עומדת כנסיית אמאוס,. הכנסיה היא אתר עתיקות מרתק, הכניסה אליה היא בתשלום וכוללת חוברת מידע על המקום. מדובר בשרידיה של כנסייה קדומה בת כאלף וחמש מאות שנים בקירוב. השרידים נמצאים בשטחו של המנזר שהוקם בראשית המאה העשרים ובו מוזיאון קטן המתאר את תולדות העיר  אמאוס-ניקופוליסומציג  את קטעי הפסיפסים המיוחדים שנמצאו במהלך החפירות באתר. המנזר כיום נמצא באחריות קהילה המכונה "בני האושר", קהילה נוצרית-קתולית. האתר סגור למבקרים בימי ראשון.

 

בית מרחץ רומאי– בסמוך למנזר קייםבית מרחץ רומאי אשר היה מקודש לבני העדה המוסלמים וזכה לשם "שייח' עובייד". בשל קדושתו נשמר במצב טוב, על הכיפות הדקורטיביות ותנורי ההסקה התת רצפתיים המיועדים לחימום המים. מי המעיינות במקום כיום אינם חמים ואין מייחסים להם סגולות מרפא. על פי ההיסטוריה המקומית המעיינות החמים באמאוס יבשו באחת ברעידת אדמה קשה שפגעה בעיר בשנת ארבע מאות ארבעים ותשע לספירה, אך ייחודו של המקום התגלה כעשרה קילומטרים צפונית לשם, במערת נשר, הידועה במי תהום בהרכב יוצא דופן ועשיר בגופרית. בית המרחץ מגודר כיום ונמצא בתחום בית קברות מוסלמי בעבור הקהילה האיסלאמית המקיפה את האזור.

בארות אמאוס– צמד בארות עתיקות ששימשו את תושבי הכפר עימוואס באגירת מי הגשמים ושאיבתם לצורכי ניקיון ומי שתיה. הבארות כיום מגודרות ולצידן גדלים עצי תאנה  אשר מטילים צל קריר ונעים ומשמרים את האתר.

שייח אבן ג'בל

שייח אבן ג'בל

אבן ג'בל – מדרך הפארק הראשית, נמשיך עוד קצת ישר ונפנה ימינה עם הסימון האדום, נעלה על גבעה בה נמצא מבנה "קבר שייח'" . מדובר במבנה דמוי קבר המיועד להנצחת אישיות מסויימת אך בפועל אין מדובר בקבר פעיל ולמעשה לא קבור שם איש. המבנה נמצא בראשגבעת המצפור. זהו מבנה בצורת כיפה, מעוצב יפה. מעריכים כי נבנה בשנת אלף מאתיים שמונים ושמונה על ידי המושל של ירושלים דאז מנכורש. על משקוף הכניסה ניתן עדיין להתרשם מציורים ועיטורים עתיקים בניהם סמלו של מנכורש , עיגול עם משולשים בתוכו ושני גביעים העומדים משני צידי העיגול. כיום המבנה נקרא על שם אבן ג'בל, אחד ממפקדי הצבא המוסלמי הכובש בארץ ישראל , אשר חלה ונפטר בישוב אמאוס בשנת שש מאות שלושים ותשע עקב מגפה שפרצה במחנה הצבאי שלו. מגבעת המצפור ניתן להשקיף על מרחביו המוריקים של עמק איילון, וחלקים ניכרים מפארק קנדה. מנקודת תצפית זאת ניתן לראות גם את המבנה ששימש את המשטרה הבריטית בלטרון שכיום משמש כמוזיאון הנצחה לחיל השריון.

עינות איילון– מעיין הנובע מתוך בור מלא מים וממנו נובעת זרימת מים לבריכה סמוכה. בריכת רחצה טבעית בגודל 2.5 על 2.5 מטרים. מקום נעים ומתאים לביקור ולהתרעננות, בעיקר בימות הקיץ החמים, בהם נוהגים הילדים להשתכשך מעט במים, כמובן שכדאי להגיע מצוידים במגבת ובגדים להחלפה.

תל איילון– זהו מיקומה של העיר הכנענית הקדומה איילון המוזכרת בספר יהושע מספר פעמים. לאחר הכיבושים של בני ישראל היא הייתה אחת מהערים אשר בשליטת שבט דן. בימי דוד המלך העיר השתייכה לממלכת ישראל, ולאחר היפרדות  הממלכה לשתי ממלכות:  ישראל ויהודה,  הפכה העיר איילון לאחת מערי המבצר הגדולות  שבשליטת ממלכת יהודה בתקופתו של המלך רחבעם. ההתיישבות בעיר לא נמשכה מיד אלא הופסקה מסיבות שונות לשנים רבות וחודשה בימי שיבת ציון. התל צופה אל חלקים נרחבים מעמק איילון.

בית הקשתות

בית הקשתות

בית הקשתות– מאגר מים עתיק שהשתמר מסופה של התקופה הרומית בארץ ישראל. מעל המאגר נבנה מבנה עתיק בעל קשתות, בעיצוב דקורטיבי ומרשים. מומלץ מאוד לבקר כאשר המאגר מתמלא במי הגשמים, בימות החורף והאביב. עם בואו של הקיץ יבש המאגר.

 

 

 

מידע שימושי למבקרים ולמטיילים:

 

פארק קנדה פתוח ומזמין את המבקרים להגיע בכל ימות השנה. יחד עם זאת ישנן דרכים שונות לחוות את הפארק ואת אשר יש לו להציע. בתקופת האביב בחלקים שונים של הפארק ניתן ליהנות מפריחה מדהימה ומשכרת במראה ובריחה, מאגרי המים מתמלאים במי הגשמים ועל כן הביקור בחודשי החורף והאביב יוסיף לחווייה, וכן על פי האתר ומה שמעוניינים לראות במקום.

מרבית האתרים פתוחים למבקרים ללא עלות.

באתרים לא ניתן להבעיר אש, אולם הפארק כולל בתוכו חניונים ואזורי מנוחה וקיט בהם ספסלים ושולחנות, מים זורמים והאפשרות להבערת מנגל לצורך פיקניק משפחתי.

בחגים קיים עומס של מבקרים וכדאי להתעדכן באמצעי התקשורת בנוגע לעומסי התנועה, וכן בנוגע לאטרקציות ייחודיות לימי חופשה וחג.

המסלול הוא מסלול מעגלי ומוגדר כקל, וזאת בהנחה ותבחרו את מסלול ההליכה הקצר שאורכו פחות משני קילומטרים. הפארק עצמו משתרע על פני שטח ענק וכל אחד יכול לבנות ולתכנן מסלול כרצונו על פי מידת היכולת האישית שלו ו/ או הרכב המטיילים. ניתן גם לשלב במקום טיולי אופניים בדרגות קושי שונות.

הצעות טיול בסביבת פארק קנדה / פארק איילון:

 

גן לאומי תל גזר

גן לאומי תל גזר

מנזר לטרון - מנזר השתקנים

מנזר לטרון – מנזר השתקנים

משער הגיא ללטרון

משער הגיא ללטרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *