Tiulim.info

מרומי החרמון גבעות הקרב

הר החרמון- רקע:

 

מרומי החרמון - גבעות הקרבמדובר באחד האתרים היפים והמרשימים במדינת ישראל אשר מהווים מדי שנה מוקד עלייה לרגל לאלפי אנשים. הר החרמון הוא הגבוה מההרים במדינת ישראל ונישא לגובה של 2814 מטרים מעל פני הים. שטח ההר מחולק בין ישראל, לבנון וסוריה, כאשר בסך הכול 70 קמ"ר מתוך 1000 קמ"ר נמצא בשטח מדינת ישראל. מקור שמו של ההר "חרמון" הוא בשורש ח.ר.מ אשר משמעותו היא מקום קדוש. מרבית השטח הישראלי של ההר מוגדר כשמורת טבע למבקרים. בסך הכול ארבעה ישובים נמצאים בשטחו: נווה אטיב, נמרוד, מג'דל שמס ועין קיניה. כמות המשקעים בחרמון גבוהה ביותר ועומדת על 1300 מ"מ בשנה. בשל גובה ההר והטמפרטורה השורה בו מרבית המשקעים היורדים בו הם שלגים.

 

בשל קרבתו של החרמון לגבולות סוריה ולבנון ובשל הסיורים הביטחוניים המתקיימים במקום תדירות אפשרויות הטיול מצטמצמות בסך הכול לשני שבילים: שביל הר חבושית ושביל גבעות הקרב. הביקור בשני האתרים הללו מצריך תיאום בטחוני הנקבע מראש. את התאום יש לבצע אל מול עוצבת החרמון- הגורם הצבאי המופקד על האזור, ועם קבלת האישור הטלפוני להגיע במועד שתואם לעוצבת החרמון, הנמצאת בכניסה לאתר ובסמוך לקופות, לקבלת האישור והנחיות לטיול. האישור יידרש להצגה בפני החיילים המאבטחים את השטח. אפשרות נוספת למבקשים לטייל בשבילים הללו היא להצטרף לסיור מרוכז ומאורגן הנקבע מראש. מארגני הסיורים האלה דואגים מראש לתיאום הביטחוני הנדרש. גם כאשר אישור כזה בנמצא יתכנו מגבלות נקודתיות במסלול, על פי שיקול דעתם של כוחות הביטחון במקום.

איך מגיעים?

 

ההגעה מכיוון קריית שמונה אל צומת גיבור , בצומת יש לפנות ימינה אל כביש 90 , בו נמשיך ונסע כ-15 ק"מ עד הגעה אל צומת מפל סער בה נפנה שמאלה לכיוון כביש 989, עם הכביש יש לעבור את מושב נווה אטי"ב ולפנות שמאלה אל מג'דל שמס. בכיכר הראשונה נפנה שמאלה ונתחיל לטפס כקילומטר אחד אל החרמון . יש לעבור את המחסום ולהמשיך כחמישה ק"מ עד לקופות אתר החרמון, להמשיך בנסיעה עוד כ-200 מטרים ולפנות ימינה לעוצבת החרמון. מעוצבת החרמון יש להמשיך עם הכביש עוד כ- 2.5 ק"מ עד לחניון התחתון של האתר, ממנו גם נקודת היציאה של הרכבל.

 

מסלול הטיול

 

רכבל חרמוןהמסלול מתחיל כאמור בעליה ברכבל, נסיעה קצרה של כשלוש מאות מטרים. הנסיעה הקצרה אינה משקפת כלל את השינוי בין נקודת היציאה לנקודת ההגעה, שכן 300 המטרים המדוברים הם הבדלי הגובה אליהם נושא אותנו הרכבל, הבדלים שמשתקפים היטב במזג האוויר ובנופים המשתנים. הנוף הירוק אליו התוודענו במהלך הנסיעה נעלם ונוף לבן ומושלג (בעונה) מחליף אותו. החרמון הוא הנקודה היחידה במדינת ישראל בה יורד שלג בקביעות מדי חורף ובשל הטמפרטורות הקרות הוא אף נערם ונשאר ולא נמס מיד. הצמחייה במקום גדלה בצפיפות ולמרבית הצמחים קוצים ודרדרים שנועדו להגן על הצמיחה מפני בעלי החיים המלחכים בסביבה. עם הירידה מהרכבל ולפני היציאה לדרך כדאי להשקיף ממצפה נפתלי, המצפור, אל כיוון הדרום ואל המערב. בתנאי ראות טובים ניתן לראות את האזורים המרכזיים של החרמון, את בסיס כתף שיאון, בה ממוקמים מוצבי צה"ל היושבים בהר דב ושלוחת השריון המפרידה בין נחל ערער לנחל שיאון. גם אנדרטת חללי סיירת גולני מוצבת במקום ומסמלת כבוד ללוחמים שנפלו בקרבות לשחרור ולהגנה על החרמון במלחמת יום הכיפורים. המקום נקרא "גבעת הקרב" מתוך כבוד ללוחמים שלחמו והקריבו לשחרור החרמון. הקרב העיקר לשחרורו התקיים במלחמת השחרור.

 

דולינת הגלגל

דולינת הגלגל

את הסיור בשביל גבעות הקרב יש להתחיל בישוב נווה אטי"ב, שם יש לעזוב את הרכב הפרטי ולהתחיל את המסלול ברכבל. מדובר ברכבל פתוח, ממנו ניתן לצפות בנוף החרמון הלבן והמרשים ובנופים נוספים המשתקפים מגובה רב, אך אינו מתאים לחוששים מגבהים. לאחר עזיבת הרכבל, כמאתיים מטרים מזרחה יש להציג את האישור שהתקבל מעוצבת החרמון בפני החיילים המאבטחים את המחסום, להמשיך מזרחה אל עבר סימוני הדרך. הסימון השחור המפנה שמאלה יוביל אותנו לשלוחה שבין שני עמקים: העמק המזרחי נקרא "עמק סלעם" על שם החגב השכיח באזור חגב סלעם (רגבן). העמק המערבי נקרא "דולינת הגלגל". אנו נרד בעמק המערבי אל בקתה קטנה שהוקמה על ידי חיילי מילואים שפקדו את המקום בשנת 2006, והקימו אותה מתוך מטרה חברתית בעבור ימי כיף וביקורים לילדים מוגבלים ו/או בעלי צרכים מיוחדים. האזור אינו חלק משמורת החרמון. בהמשך הירידה ניחשף לפריחה מרשימה ולשלגים שנאגרו בין העמקים והסלעים והצליחו להשתמר לאורך זמן (בהתאם לעונה ולמזג האוויר כמובן). הפרחים המאפיינים את המקום הם כרבולת מקרינה סגולה, אליסון חרמוני ומני דרדרים שיכולים לשרוד את הקור העז (בימות החורף הקרים הטמפרטורה במרומי החרמון עשויה להגיע למינוס חמש מעלות סלזיוס). אזור זה נקרא דולינה, עמק סגור הנוצר על ידי המסה קרסטית של מי השלגים. השלגים הנמסים לאורך הזמן מייצרים תהליך חלחול את המסלעות והאדמה ומייצרים לאורך זמן התפרצות של מעיינות בתחתית החרמון, בדומה לבניאס ולמעיינות דן. עם המסלול נמשיך בכיוון מעלה ובצד המערבי נראה את עמק בולען, המאפשר תצפית מרהיבה במרומי החרמון. באזור אתרים נוספים, אך קיימות מגבלות בטחוניות והצבא מגביל את הכניסה אליהם, בעיקר בשל קרבתם לגבול הסורי. המסלול יסתיים בחזרה אל מתקן הרכבל העליון שישיב אותנו לנקודת ההתחלה.

 

דרגת קושי:

 

אורך המסלול הוא כ – 1.5 ק"מ. מדובר במסלול לא ארוך, מישורי ברובו וכאמור מחייב הסתייעות ברכבל להגעה אליו. המסלול מתאים למשפחות עם ילדים, וישנן בו גם הסתעפויות נוספות והרחבות מעבר למסלול שצוין בעבור מטיבי לכת.

 

הערות:

 

  • כפי שהוזכר המסלול מחייב תאום בטחוני מקדים שהכרחי לבצע מספר ימים מראש.
  • האתר אינו חלק משמורת החרמון ועל כן אין קשר בין הכניסה לחרמון לצורך בילוי למסלול ההליכה המעניין שמציע אזור גבעות הקרב. מדובר במקום בעל רקע היסטורי ומדיני חשוב ומומלץ לקרוא וללמוד על המקום טרם הגעה להעצמת החוויה.
  • מסלול ההליכה הוא באדמה טרשית שעשויה להיות מחליקה. יש להגיע עם נעליים סגורות המותאמות להליכה בשטח ולנהוג משנה זהירות למניעת החלקות.
  • בשל גובה ההר בימי שמש המקום חשוף לקרינה חזרה ומסוכנת. חשוב להצטייד בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה.
  • מדובר במקום קר מאוד. מעבר לטמפרטורות הנמוכות המקום גם חשוף לרוחות עזות במיוחד. יש להתלבש בהתאם: בגדים ארוכים וחמים, מעיל להגנה מפני הרוח ומומלץ גם שימוש במשקפי מגן או משקפי שמש אטומות להגנה על העיניים.
  • המקום מתאים לטיולים בעונות האביב והקיץ. בשל העמקים והסלעים באזור ישנם שלגים המצליחים להשתמר שם גם כאשר מזג האוויר מתחמם. המקום אינו מתאים לביקורים בסתיו ובחורף הן בשל הקור העז השורר בו והן בשל הגשמים המרובים היוצרים סכנות הצפה והחלקה.

מדובר בשכיית חמדה שמספק עבורנו הטבע הישראלי. במידה ותבחרו לצאת למסלול זה בסיור מודרך תוכלו ליהנות מעבר לשירותים הטכניים (הסדרת האישור הביטחוני, רכישת כרטיסים מרוכזת לרכבל) גם ממדריך בעל ידע והיכרות מעמיקה עם האזור, שיעשיר את הטיול בסיפורי הקרב שהתרחשו על גבעות אלה והעניקו להן את שמן.

הצעות טיול בסביבת מרומי החרמון – גבעות הקרב:

 

נחל סער

נחל סער

הג'ובה הגדולה

הג'ובה הגדולה

גן לאומי מבצר נמרוד

גן לאומי מבצר נמרוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *