Tiulim.info

מרוגם גנים לעין כרם

מרוגם גנים לעין כרםמרוגם גנים לעין כרם הוא הנו שביל הליכה המיועד למטיילים רבים המעוניינים לטייל ברוגם המתחיל בשכונת העיר גנים שבדרום ירושלים ישירות אל תוך רחובות עין כרם הנמצאת בדרום מערב בירושלים. נתיב ההליכה מספק בעונות הנכונות את הפריחה היפהפייה, המוגנת והשמורה של ארץ ישראל, מבני ארכיאולוגיה מרשימים ועתיקים בעלי היסטוריה מרתקת, תצפיות נוף מרהיבות ומאפשר חוויה לתיירים, מקומיים ואנשים הרוצים לחוות את סימני השביל המצויים בנתיב ולהנות מטיול של כשני קילומטרים. שביל הליכה זה מספק את החוויה למשפחות בשל רמת הקושי הקלה בהליכתו, רכיבה ואתגרים באמצעות רכיבת אופניים ובעלת ירידות מעט תלולות ובהגעה אל עין הכרם, העיר האותנטית והייחודית מלאת מסעדות, אזור תיירותי שוקק ומלאת צבעים וסגנון ייחודי.

 

מרוגם גנים לעין כרם

 

פריחת צהרונים ברוגם גנים

פריחת צהרונים ברוגם גנים

השביל מתחיל מרוגם הנמצא בשכונה בדרום ירושלים, עיר גנים. רוגם הוא הנו מילה המפרשת שני תיאורים, הראשון הוא תל אבנים ועפר הגבוה מעל האדמה ונמצא מעל קברים. התיאור השני הוא סוג של תלוליות עפר ואבנים אשר נוצרו על ידי האדם. למרות הידיעה המועטת שיש לאנשים כיום על רוגם ספציפי זה ויש לא מעט גירסאות לשימשו או מטרת בנייתו בעבר הרחוק, הוא הנו מותאם לתיאור של היווצרותו באופן מכוון על ידי אנשים בזמן תקופת הברזל. רוגם גנים הוא הנו בין 19 הרוגמים הנמצאים במערב ירושלים. רוגם זה הוא הנו הגבוה ביותר מבין ה-19 כאשר הנו עומד על כתשעה מטרים מעל פני האדמה.  באתר רוגם גנים יש את האפשרות לצפות במערכות השונות המובנות באופן מורכב ומשמשים למטרת ייצור גת, יינות, מיקומם של מערות עתיקות, בורות ושרידים רבים מתקופות שונות אשר התיישבו באתר.

הנקודה הסופית של שביל ההליכה הנו מגיע בסופו אל הרחובות הססגוניים, המלאי חיים, שוקק תיירות ומסעדות אותנטיות של שכונת עין כרם הנמצאת בדרום מערבה של העיר ירושלים. שכונת עין כרם הנה מפורסמת לא רק בשל כך, אלא גם מכיוון שלפי הסיפורים, יוחנן המטביל נולד במקום ובשל כך ובשל המבנים, הכנסיות והמנזרים המצויים במקום, עין כרם הנה מקום חשוב וקדוש ביותר לנוצרים ובעלת היסטוריה וארכיאולוגיה נוצרית מרתקת. בזמן אחר, עוד בתקופה הכנענית אנשים התיישבו בשכונה זו ובעת התרחבותה של העיר ירושלים, הוחלט פה אח להכליל את עין כרם כאח משכונותיה. שכונת העיר הנה מדגישה אופי ציורי וכפרי, שוכנת על גבעה מלאה יערות, עמקים ושטחי טבע ירוקים, בתים ציורים, הרים ובעל סגנון חיים מיוחד וייחודי.

הטיול נעשה באורכו כשני קילומטרים ונערך שעתיים באופן הליכה רגלית ומספק את ההליכה הייחודית לאורך כל הדרך ללא צורך בחזרה או בעיגוליות לנקודת ההתחלה. בנקודת הפתיחה גנים, מתאפיינת הפריחה היפהפייה הנמצאת על הגבעות ובעיר עין כרם מאופיין חיים ססגוניים, ייחודים ואותנטיים ומסעדות ובתי בד רבים.

 

נקודת ההתחלה :

 

למרות שיש אפשרות לא לבצע את כל המסלול השלם ולהנות רק מהחוויה וצפייה הנמצאים בנקודת ההתחלה או נקודת הסיום, מומלץ ביותר ללכת את כל אורך נתיב ההליכה בשל היופי שבהליכה, רמת הקושי הקלה, הפריחה והנופים שבדרך וכמובן בהנעת הרגליים והכושר. בכדי להגיע אל נקודת ההתחלה הנמצאת ברוגם עיר גנים, יש להגיע אל קרית מנחם אשר ממוקמת באזור דרום מערב של העיר ירושלים. בנסיעה לאנשים המגיעים מגוש דן אשר בעצם מונת את רוב המבקרים המעוניינים בטיול, בהגעה אל מחלף הראל יש לפנות ממנו אל כיוון דרום למטרת הנסיעה על כביש 3965 ולאחר כארבעה קילומטרים נסיעה מגיעים לצומת סטף בה פונים בכיכר אל כביש 365 המפנה בעזרת שילוט אל עבר בית החולים הדסה עין כרם. לאחר נסיעה של סך הכל שתיים וחצי קילומטרים, מגיעים לצומת כרם ובה ממשיכים אל כיוון הדסה עין כרם. אחרי נסיעה של חצי קילומטר יש לפנות פניה שמאלה ולאחר פחות מקילומטר אחד עוברים את אזור בית החולים של הדסה עין כרם ולאחר נסיעה קצרה בעלייה עד להגעת צומת אורה. לאחר מציאת חניה באזור מסביב לצומת, הדבר מאפשר את השילוט המכוון את המבקרים אל אתר רוגם גנים ושם נמצאת נקודת ההתחלה לשביל ההליכה.

 

מסלול הטיול והיופי שבדרך:

 

בעת התחלת הטיול על נתיב ההליכה באתר רוגם גנים הנמצא בצדו הדרומי של הדרך, כך מתחילים את מסלול הטיול. נקודת ההתחלה מספקת לא רק את הפריחה העונתית הצבעונית והמיוחדת, אלא מספקת גם את התצפית המרהיבה אל שכונות העיר ירושלים, שטחי טבע ירוקים יפהפיים, הרים, מושבים ומראה עוצר נשימה. עונות הפריחה המומלצים לבקר במקום ולהתחיל את שביל ההליכה נמצא באמצע חודש מרץ בעונת האביב והחורף בעיקר בפריחה של פרח המרווה הכחולה ובנוסף יש הנה גדילה של פרח הלוטוס יהודה, סחלב פרפרני, דרבנית התבור, צהרון מצוי, קערורית שיחנית, לשון פר סמורה ועוד מינים שונים צבעוניים רבים.

גבעת רוגם הגנים

גבעת רוגם הגנים

לאחר הביקור המרשים בגבעת רוגם הגנים ומראות הנופים והפריחה היפים, יש לחזור אל צומת אורה ומשם להתחיל בדרך המגיעה בסופה אל שכונת עין כרם. בצומת ממוקם מסעף אשר משלב את הנסיעה לעמינדב ואורה, יורדים בשביל הערוץ אשר אינו מוכר בשום שם ומאפשר להולכי הרגל או לרוכבי האופניים את הירידה לגדה המזרחית. לאחר כמה מספר מטרים, בסביבות המאה חמישים במספר, השביל עובר דרך חורשת אורנים נחמדה הנמצאת בצידו הימיני אשר בתוכה נמצא וניתן לראות מערת קבורה ובצידו האחר, בוסתנים וטראסות. לאחר הליכה קצרה כאשר עוברים את חורשת האורנים, יש למטיילים אפשרות לפנות שמאלה ובירידה יחסית מועטת לכיוון צפון ולשם המשך הטיול נצרכים המטיילים לקחת את שביל זה. בעת הירידה צפונה יש את האפשרות לגלות תצפית נוף משגעת של היערות המצויים וסביבתה של שכונת עין כרם והמראות של שכונות אחרות השוכנות קרוב אליה ואפילו את מגדל המים אשר נמצא אי שם גבוה על הר אחירם. לאחר תצפית הנוף המקסימה, השביל ממשיך ומאופיין בירידה לעבר שרידי מבנים, מערות וגדרות אבנים ולאחר כמה מטרים ספורים שוב מגיחה לה חורשה והפעם עם עצי אלון טבעיים. בכך המטיילים מגיעים לעבר הצד המערבי של האזור.

מעיין מרים

מעיין מרים

לאחר הליכה בצידו המערבי של שביל ההליכה, המטיילים יתקלו בקצה של רחוב הנקרא 'צוקי הישועה' הממוקם בשכונת עין כרם. לאחר הליכה קצרה אל תוך כניסת רחוב זה, המטיילים יבחינו במנזרים נוצריים ואורתודוקסים ולבסוף במעיין שהוא מעין ניקבה ונקרא מעיין מרים המוכר גם לאנשים רבים בתור מעיין עין כרם ונמצא מתחת למסגד. הוא הנו נקרא על שם מרים, אמו של ישו אשר טבלו רבות בו כאשר היו בהריון ובכך נחשב המעיין לקדוש ובעל חשיבות רבה לעם הנוצרי. אך למרות החשיבות המשמעותית ומשיכת תיירים מכל רחבי העולם למראות המעיין והמסגד הבנוי מעליו, המים אינם מומלצים כלל לשתייה או לטבילה כיום. בעבר, בתקופה הכנענית בה אנשים רבים התיישבו במקום בו כיום הנו נקרא שכונת עין כרם, הוא שימש בתחומים הרבים ובעיקר בהתיישבות מסביבו.  מעיין עין כרם הוא הנו הנקודה הסופית של הטיול ומעבירה חוויה מרתקת של היסטוריה רבה של עמים רבים ובאפשרות להיכנס אל תוך השכונה ולהנות ממסעדות יוקרתיות איכותיות ובטיול בעמקים רחבי הטבע הנמצאים על הגבעה.

 

הצעות טיול בסביבת מרוגם גנים לעין כרם:

 

שביל ירושלים

שביל ירושלים

אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

גן סאקר וסביבתו

גן סאקר וסביבתו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *