Tiulim.info

מבארי הישנה למפעל הגופרית

רקע:

 

מבארי הישנה למפעל הגופריתקיבוץ בארי הנמצא בסמיכות לרצועת עזה מוקף בנופים של ירוק, שדות רחבים ויערות ענפים. מסלול הטיול עובר בין שיות החמדה הללו, בקרבת גבול הרצועה. באזור מתקיימת תופעה גיאולוגית חריגה ומעניינת, מרבצי הגופרית היחידים שישנם בארץ. משאבי הגופרית הללו נוצלו עד תום עוד בתקופת המנדט הבריטי במדינת ישראל, ומהווים כיום אטרקציה מקומית למבקרים בלבד. האזור מרהיב במיוחד בעונות הפריחה בחורף ובאביב.

 

איך מגיעים

 

המסלול מתחיל באתר בארי הישנה המכונה גם נחביר. לשם ניתן להגיע ברכב פרטי. מדובר במרחק של 3.5 ק"מ מכביש 232, פנייה לקיבוץ בארי ולפני הקיבוץ פנייה לדרך מסומנת אדום 13380. לאחר 1.5 ק"מ ישנה פניה ימינה לדרך מסומנת שחור שמספרה  13283 המביאה עד לאתר נחביר.

 

תיאור המסלול

 

מבארי הישנה למפעל הגופריתאת המסלול ניתן לצלוח בשני אופנים: בראשון נשאיר רכב אחד בנקודת ההתחלה ורכב שני בנקודת הסיום, ואילו החרוצים שבכם יחנו את הרכבים בנקודת ההתחלה וישובו לנקודת ההתחלה ברגל לאורך כביש הבטון- מה שיאריך את הטיול בכשני ק"מ נוספים. באתר נחביר יושבים שרידים של בארי הישנה: בית הביטחון, מגדל המים והאנדרטה.

קיבוץ בארי הוקם במקום זה במסגרת הקמת 11 הנקודות שהוקמו בנגב ביוזמת הסוכנות היהודית בשנת 1946, ועבר לאחר מלחמת העצמאות למיקומו הנוכחי. תחילת המסלול היא בקיבוץ בארי ממנו נצא אל דרך המסומנת שחור לכיוון מזרח דרך חורשת אורנים. בחורשה ישנו חניון פיקניק מוצל ונעים לשהייה. לאחר כמחצית הק"מ, נצא  מהחורשה, ונפנה ימינה (דרומה) בשביל מסומן כחול, החולף בתחילתו ליד מחצבה נטושה.

השביל מוביל אותנו במהרה אל נופי גבעות הלס של שמורת בתרונות בארי. כאן נכיר שילוב של צמחייה ים-תיכונית ישראלית וצמחיה מדברית ייחודית המצליחה לעלות למרות תנאי חום, שרב ובצורת. במקום גם  מרבדים של פריחה מרהיבה באביב, הבולטות שבפרחים הן כלניות העולות כפורחות בחודש פברואר. בחלקו הראשון של השביל המסומן בצבע הכחול הוא דרך עפר החוצה את מרבדי הפריחה ומקץ כעשר דקות הליכה, לאחר הפניה לכיוון מערב ממשיך הסימון  והופך לשביל שאינו מסומן ומטווה הדרך פחות ברור. השביל חולף בין הערוצים, ועולה דרומה בגבול שדה חקלאי, עד ההגעה לפסגת הגבעה בה מפוזרות מחצבות נטושות רבות , הן מכרות הגופרית.

כיום מדובר במקום נטוש בשל העדר כדאיות כלכלית להפקת מעט הגופרית שנותרה, ונכלל בהרחבת שמורת בתרונות בארי. בתצפית לכיוון דרום מזרח, ניתן לראות שורת מבני בטון שהיו בעבר מחסני תחמושת בריטיים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

מבארי הישנה למפעל הגופריתלאורך המשך השביל ניתן לראות משקעי גופרית צהבהבים שנותרו על הסלעים, בעלי ריח אופייני, שיציק במיוחד לרגישים לריחות. עם היציאה הערוץ נעלה על כביש הבטון, שנסלל בידי המנדט הבריטי מהעיר עזה אל מפעל הגופרית, שנמצא בצדו המערבי של הכביש. כדאי להמשיך אל מפעל הגופרית, כשלוש מאות מטרים  הליכה, וללמוד על ההיסטוריה של המקום מהשילוט המפורט והמעניין שנמצא באתר. בצדו המערבי של מפעל הגופרית, נמצאת באר עמוקה מאוד אשר אינה מגודרת כהלכה, ויש להיזהר במיוחד מנפילות במקום, בעיקר בטיול עם ילדים סקרנים.

במידה והרכב ממתין לכם בנקודה זו, יהיה זה סופו של המסלול. אם בחרתם להשאיר את הרכב בתחילת המסלול ניתן לחזור לנקודת ההתחלה בהליכה לאורכו של כביש הבטון ופנייה אל בארי הישנה – מרחק הליכה של כ- 2 ק"מ בסך הכל.

 

כדאי לדעת

 

המסלול אמנם נמצא בשטחה הבלעדי של מדינת ישראל, אולם בשל הסמיכות לגבול רצועת חזה קיים במקום חשש וסיכון ביטחוני, בעיקר מירי קאסמים משטחה של עזה למדינת ישראל. לפני הגעה יש להתעדכן באמצעי התקשורת הן לגבי כדאיות הביקור על פי הרמה הביטחונית הנהוגה באותה עת, והן על מנת לקבל הנחיות בטיחות למבקרים.

המקום מתאים לטיול בכל עונות השנה, אולם חשוף ברובו לשמש הקופחת. הנאה מרובה יותר בעונות המעבר ובמיוחד בתחילתו של האביב עם הפריחה המרהיבה.

בתחילת המסלול חניון מוסדר הכולל שירותים.

החלק האחרון של המסלול עובר בין מחצבות ישנות בעומקים שונים, חלקן עמוקות מאוד. חשש נפילה או החלקה. יש להיזהר משנה זהירות בעיקר כאשר מטיילים עם ילדים קטנים.

המסלול הוא מסלול קל ואינו מחייב שתהיו מיטיבי לכת, אלא מספיק רצון ועניין להכיר את ארץ ישראל דרך הרגליים.

 

הצעות טיול בסביבת מבארי הישנה למפעל הגופרית:

 

גן לאומי פארק אשכול

גן לאומי פארק אשכול

מבתרונות בארי לבארי הישנה

מבתרונות בארי לבארי הישנה

נחל הבשור

נחל הבשור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *