Tiulim.info

יער כוכב יאיר

טיול בכוכב יאיר – מתחברים לטבע

 

יער כוכב יאירנמאס לכם שהילדים יושבים מול המחשב כל היום? תוציאו אותם לטיול שיגרום להם לחלוץ עצמות, לשאוף אוויר צח ולהתחבר ולו במקצת לטבע הישראלי ולנופים האופייניים למדינה הקטנה והאהובה שלנו. יער כוכב יאיר הנמצא במורדות השומרון מספק חוויה ייחודית ומקסימה לכל המשפחה, וגם נותן רקעים נהדרים להצטלם מולם – פריחות נהדרות של כלניות, רקפות ונרקיסים, כמו מתוך תמונה מדהימה.

מושב כוכב יאיר זהו יישוב קהילתי הממוקם בשרון (בחלקו המזרחי). הוא נוסד בשנת 1986. מ-2003 היישוב אוחד עם צור יגאל. היישוב נוסד במטרה ליצור מקום המקדש את הטבע, שומר עליו ומוכיח שאדם יכול להתגורר לצד הטבע מבלי לרמוס אותו. כל הבתים במקום קטנים וצמודים לקרקע, אין במקום כבישים גדולים, הרחובות דומים לאירופה, סמטאות שקטות ופסטוראליות. במקום מגוון גנים ופארקים, בנוסף למסלולים הידועים של המקום, שעבורם מגיעים אנשים מכל הארץ.

יער כוכב יאירהסיורים לא מורכבים, וניתן לעשות אותם רגלית או באמצעות אופניים. מסלול ידוע בכוכב יאיר הולך במעגל. מדובר ביער שנטעה הקרן הקיימת לישראל, ליד יישוב הווילות כוכב יאיר. למרות שמקובל לשייך את היער למושב בלבד, בשנים האחרונות יותר ויותר אורחים מאזורים אחרים בארץ מגיעים לחזות ביופי של המקום וליהנות מיופי הפרחים (שהינם מוגנים כמובן!).

השבילים העיקריים המיועדים לטיולים נקראים "שביל האורנים", "שביל אלוני התבור". לפני שמגיעים אליהם, מהכניסה הראשית ליישוב, ניתן לבקר בגן ארכיאולוגי שנמצא באתר עתיקות חורבת נשה. לחילופין, ניתן להשאיר את הגיחה הזאת לסוף הטיול. הרחוב הראשי בכוכב יאיר נקרא "שדרות הארץ" וממנו יש לפנות לר"ח הגלעד, ולאחר כ-500 מטר ניתן להחנות את הרכב ולפנות לתחילת המסלול, המסומן בשלט קק"ל.

המסלול מתחיל משביל האורנים, המשתפל במרגלות הבתים של המושב, ושביל "אלוני התבור" שפונה מהשביל הראשון לכיוון מערב ולאחר מכן שוב מתמזג איתו. המסלול מתחיל בשביל סלול בלב מטע של אבוקדו. לאחר מכן מגיעים ליער אורנים שבו פורחות רקפות. השביל הסלול מסתיים ומפנה מקום לדרך עפר. בהמשך ניתן לראות בית עץ יפה.

חובבי הצמחים ישימו לב שבמקום יש הרבה עצי פולש שיטה כלחלחלה.

לאחר הליכה של 650 מ' מתחילת המסלול, המטיילים מגיעים לצומת שבילים הממוקמת במערב שביל האורנים עד למקום המפגש עם השביל השני – שביל אלוני התבור. בירידה במדרון הגבעה ניתן לראות המון נרקיסים המפיצים ריח נפלא. השביל נמשך בדרך עפר.

שביל אלוני התבור הינו מסלול שהולך במעגל – אורכו כקילומטר אחד, ובסופו חוזרים לנקודת ההתחלה. יש לעקוב אחר הסימון הירוק של קק"ל. ההליכה ממשיכה לכיוון מערב ומגיעה לקרחת יער. זהו אזור ח'רבת אל-מזרעה – אתר ארכיאולוגי, שבו מבנה ישן, בור מים ומאגר. הכניסה למבנים אסורה, ומומלץ לא לסטות מהשבילים למען בטיחות המטיילים.

הממצאים הארכיאולוגיים המעניינים ביותר במקום הינם של כפר, שעל פי שמו היה מוקדש לעיבוד האדמה הפורה הנמצאת באזור זה. בהמשך, לאחר ח'רבת אל-מזרעה ניתן לפנות עם השביל לכיוון צפון-מערב ולצאת לגבול היער. בצפון ניתן לראות את רכס צור נתן ואת מגדלי המגורים בבניינים החדשים של  צור יצחק.

לאחר פנייה ימינה ניתן לאתר חיש מהר את הסימון הירוק הפונה לחלקה של היער. וכעת מגיעים למיצג מרשים של עצי אלון התבור, שעל שמם קרוי השביל עצמו. בהמשך יש עיקול הנמצא בגבול בין היער למטע. מכאן כבר ניתן לחתוך לעבר סוף המסלול, או ללכת בדרך הארוכה יותר ולהמשיך ליהנות מהנוף. פנייה אחת שמאלה ומגיעים חזרה לשביל האורנים. השלב הבא הינו חלקו הצפוני של שביל אורנים המאופיין באורך גדול יותר מהצד הדרומי. ככל שמתקדמים בשביל, רואים יותר ויותר פריחה של רקפות ונרקיסים. ממשיכים ללכת כקילומטר, ולאחרת מכן מגיעים לקרחת יער גדולה.

יער כוכב יאיראין ספק שהסיבה העיקרית לכבודה מגיעים לכוכב יאיר זה לחוויה של יער, לצד נופים מדהימים ופריחה של פרחים יפיפיים, ואתרים היסטוריים שהשתמרו מתקופות עתיקות. לחובב צילומי טבע יהיה אינספור הזדמנויות לצלם מגוון רחב של פרחים מקסימים מהסוגים האהובים.

המסלולים מותאמים לטיולי משפחות, אך כדאי תמיד להצטייד במים וכובעים. הטיפוס לכל אורך המסלולים הינו כ-50 מטרים של עליות ומורדות. הטיולים מתאימים לילדים גדולים, עגלות ילדים לא יעברו במסלולים, ולרדת מהשבילים עשוי להיות מסוכן, לכן חשוב מאוד לשמור על כללי הבטיחות.

הצעות טיול בסביבת יער כוכב יאיר:

 

פארק כפר סבא

פארק כפר סבא

שביל שער השומרון

שביל שער השומרון

שלוחת דרדר ונחל סלעית

שלוחת דרדר ונחל סלעית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *