Tiulim.info

יער המלאכים

רקע:

 

יער המלאכיםדרום הארץ מזוהה בעיקר עם נופים מדבריים או עם חופשה עירונית בעיר החוף הדרומית אילת. מיטיבי הלכת וחובבי הטיולים יסתפקו לרוב בטיולים מעטים בדרום וכאשר ברצונם ליהנות ממי מעיינות זורמים או צמחיה ירוקה יחפשו את אתרי הצפון. לא רבים יודעים כי גם לדרום הארץ ישנן לא מעט שכיות חמדה בטבע המציעות צל עצים קריר וטבעי, נופים מרהיבים ואטרקציות. יער המלאכים המכונה גם שחריה מתפרש על פני כשבעת אלפים דונמים, שטח עצום ללא ספק, נמצא בסך הכל כארבעה ק"מ מזרחית לעיר קריית גת. היער ניטע בשנות החמישים על ידי הקרן הקיימת לישראל ובשיתוף תושבי המעברה שהקימו שם את ביתם לאחר העלייה ארצה, כאשר עם פירוק המעברות ועזיבת התושבים הקימו במקום חווה של תנועת הקיבוץ המאוחד. גם החווה לא שרדה לאורך זמן והתפרקה עם השנים, אולם היער נותר על כנו, צימח עצים והעניק למקום צביון של טבע מרהיב בסמיכות לערי הדרום. שמו של היער ניתן לו מאחר ואת המימון לנטיעות קיבלו בקרן הקיימת לישראל מקהילת היהודים הנדיבים בעיר לאס אנג'לס שבארה"ב (אנג'לס באנגלית מלאכים). יער המלאכים נמצא במורדות הדרומיים-מערביים לשפלת יהודה באזור המפריד בין מישור החוף והרי יהודה. נקודות השיא של הגבעות הן גובה בן  כ- 400 מטרים מעל פני הים. הגבעות משתפלות מערבה ובאזור שחריה נישאות  לכ-230 מטרים מגובה פני הים. סביב ליער התפתחה בעיקר צמחיית בתה. השיח המוכרביותר אותו ניתן לראות שם הוא אשחר ארצישראלי, המאופיין בעלים קטנים, בפירות עגולים ומשחירים בענפים בעלי חודים קוצניים.   כדאי לשים לב גם לאיזוב המצוי, הנושא עלים אפרפרים המשמשים להכנת התבלין המפורסם זעתר. מדובר בצמח מוגן ואסור לקטוף אותו, למרות הפיתוי וריחו המשכר. באביב פורחים במקום  שפע של פרחים מרהיבים לעין ונוגעים בכלל החושים בניהם כלניות, רקפות, נוריות ועוד פרחים רבים נוספים התורמים לצבעוניות המקום. בחורף ניתן ליהנות  בין  מהפטריות הרבות המבצבצות מהאדמה.

 

איך מגיעים

 

למגיעים מצפון הארץ, ממרכזה או מאזור באר-שבע, יש להגיע לצומת פלוגות ושם לפנות מזרחה אל כביש מס' 35. חולפים על פני קריית גת וממשיכים כארבעה ק"מ לכיוון מזרח, עד לכביש הגישה ליער. למגיעים מאזור ירושלים נוסעים דרך בית שמש ועד בית גוברין בכביש מס' 38, מבית גוברין יש להמשיך מערבה, לכיוון קריית גת  ועד לכניסה לכביש הגישה המוביל ליער.

מסלולים לטיול

 

דרך היער הראשית

יער המלאכיםהדרך הראשית של המסלול מסתעפת ומובילה מכביש בית גוברין אל קריית גת. מדובר בדרך סלולה כולה, חד סטרית אשר מקיפה את לב היער. הדרך משלבת מעבר בחניון עמק החרובים, מובילה לבית היערן שבסמיכות אליו הקימה הקרן הקיימת לישראל את החניון המרכזי ביער ואת מגדל התצפית. חשוב לדעת כי אין מדובר במגדל תצפית הפתוח למבקרים אלא במגדל המיועד יערני הקרן הקיימת לישראל וצופי האש העולים אליו למטרות תחזוקה ושימור האתר בלבד. הדרך ממשיכה ומובילה לחניון הנופש הפעיל, מגיעה למצפור המשקיף למערב ומסתיימת בנקודת הכניסה ליער במסלול מעגלי. דרך היער הראשית מסומנת בצבע ירוק.

דרך קדם

דרך קדם מובילה לכיוון מזרח כאשר פונים ימינה בסמוך לעמק החרובים ובסמוך אליה הקימה הקרן הקיימת לישראל חניון גדול. מעבר לחניון ישנו כבשן סיד, שממנו נגזר גם שם החניון. דרך קדם ממשיכה ומובילה דרך שולי היער ומאפשרת נקודת תצפית טובה לעבר הרי חברון, תל מרשה והסביבה. מדובר בנוף דרומי מרהיב. משם ממשיכים לחורבת כרוע וחוברים בשנית אל דרך היער הראשית. סימון הדרך: אדום.

שביל הגיתות

שביל הגיתותשביל רגלי וקצר המוביל מחניון כבשן הסיד ועד לחורבת כרוע. בטיול בשביל ניתן להתרשם מחציבות בסלע שזוהו על ידי ארכיאולוגים כחלקים של גיתות קדומות. סימון השביל: כחול.

 

 

שביל בית הבד

בית בדבחלקו הצפוני של היער, הפונה אל נתיב האופניים, התגלו שרידיו של בית בד שהיה פעיל במקום בעבר. בין השרידים ניתן לראות את אבני המפרכה, אבנים מרשימות בגודלן העצום שבעזרת משקלן הרב וצורתן העגולה המאפשרת לסובב אותן על צירן ריסקו את הזיתים בתחילת תהליך הפקת שמן הזית המבוקש. שרידים נוספים שניתן לראות במקום הם ספסלים חצובים באבן וגיתות המיועדות לדריכת ענבים. השביל מציע מסלול קצר ומעניין בן כרבע שעה. סימון השביל: שחור.

דרך ערוגות הבושם

דרך קצרה בסימן ירידה לאורכו של גיא נטוע חרובים. הדרך מחברת בין שני מקטעים של דרך היער הראשית. בקצה הדרך העליון  נשתלו על ידי הקרן הקיימת לישראל ערוגות צמחי תבלין ריחניות הכוללות מינים שונים של צמחי מרפא וצמחי תיבול בניהם רוזמרין, זוטה לבנה, מרווה, אזוביון, קורנית מקורקפת ועוד רבים אחרים. בין הערוגות ניתן לראות גם את הצמח הדגני בעל העלים הארוכים המכונה ווטיבר, אשר שורשיו משמשים את תעשיית הבשמים, ומכאן גם שמו של השביל. סימון הדרך: חום.

יער המלאכים מציע גם מספר מסלולים לרוכבים על אופניים:

נקודת המוצא ליוצאים לרכיבה בשבילי האופניים הוא החניון הראשי הסמוך לבית היערן. כל הדרכים מסומנות על גבי מפת היער.

  • דרך ראשונה, אשר מוגדרת כדרגת קושי קלה עוברת בחורבת כרוע ובחלק הצפוני של היער ואורכת כ- 3 ק"מ. סימון הדרך ירוק.
  • דרך שנייה, בדרגת קושי בינונית, מקיפה את כל יער המלאכים ואורכת כ- 10 ק"מ. סימון הדרך כתום.
  • דרך שלישית אשר מוגדרת  כקשה ומיועדת לרוכבים מנוסים, היציאה היא מהדרך הבינונית, והשיבה אליה במסלול מעגלי. הדרך מסומנת באדום.

 

פירוט על נקודות הציון במסלול

 

חורב כרוע

חורבת כרוע מתפרשת על פני כשלושים דונמים של שטח מיוער ומוצל, ונמצאת בצפון יער המלאכים. שמה נגזר מן השפה הערבית בה כונתה: חי רבעת כרוע, פירושה חורבת הקיקיון. חפירות ארכיאולוגיות שהתקיימו במקום חשפו שרידים של מבנה ששימש כפי הנראה כמבנה ציבורי הכולל שלוש שכבות, חצר הכוללת דיר, שכבת מגורים בה נבנו חדרי שינה ואירוח וקומה נוספת שעל פי ההשערות שימשה כבית כנסת. נוסף לכך במקום גם בור מים ששימש את התושבים באגירת ושאיבת מי הגשמים ויש הטוענים ששימש גם כמקווה לטבילה והיטהרות. בסמוך לחורבה ניתן למצוא חניון עם מים זורמים.

כבשן סיד

  • הכבשן שוכן סמוך לחניון שגזר ממנו את שמו ונקרא חניון כבשן הסיד. מדובר בבור חפור באדמה ואת דפנותיו מקיפות אבנים. בבור זה נהגו לשרוף אבני גיר על מנת להפוך אותן לסיד לצביעה ולבידוד. קוטרו של הכבשן הוא כארבע מטרים ועומקו כשישה מטרים.

את יער המלאכים מקיפים מספר חניונים לשימוש המבקרים. כל החניונים פתוחים ומציעים את שירותיהם ללא עלות. כל החניונים מציעים שולחנות ואשפתונים כאשר בחלקם גם ברזיות, מעמדים למנגל ומתקני משחקים לילדים.

 

דברים שחשוב לדעת

 

יער המלאכיםהיער מתאים לביקור בכל ימות השנה. בימות החורף הגשומים לא מומלץ לצאת למסלולים במורדות מחשש לשיטפונות.

ניתן לשלב ביקור ביער עם מסלול הליכה רגלי על פי היכולות וההתאמה להרכב המטיילים, לצד ארוחה בחיק הטבע. ניתן להביא ארוחה מוכנה או לשלב הכנת ארוחה בטבע. חלק מן החניונים מאפשרים הבערת אש ואף מציעים מתקני ברביקיו במקום לשימוש המבקרים.

 

הצעות טיול בסביבת יער המלאכים:

 

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי תל לכיש

גן לאומי תל לכיש

שמורת גבעת גד

שמורת גבעת גד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *