Tiulim.info

יער בן שמן

רקע:

 

יער בן שמןעל פני עשרים ואחת אלף דונמים מזרחית ללוד וצפונית למודיעין, משתרע יער בן שמן, מהגדולים שביערות במדינת ישראל, ומטיל צל של עצי אורן וברושים בכתם הירוקת הגדול במרכז. שמו של היער ניתן לו על שם הפסוק התנכ"י מספר ישעיהו "כרם היה לידידי בקרן בן שמן", ועל שם בית החרושת לשמן שהוקם בשטח בשנת 1905 ונשרף כליל בשנת 1915, אז החלה הקרן הקיימת לישראל לרכוש את האדמות, מתוך כוונה לתמוך בניסיונות התיישבות במקום, שכשלו כולם.

 

איך מגיעים:

 

בשל גודלו העצום ליער בן שמן ישנן מספר כניסות משערים שונים:

שער מצפה מודיעין- למגיעים מכביש 443

שער קדומים- למגיעים מכביש 443

שער תל חדיד- למגיעים מכביש 443

שער קבורת המכבים- למגיעים מכביש 443

שער יער הרצל- למגיעים מכביש 4314

שער בקעת הנזירים- למגיעים משדרות הרכס, אזור מודיעין

שער ליגד- למגיעים מליגד סנטר אזור מודיעין

שער מתתיהו- למגיעים מאזור שילת

דרכים מרכזיות להגעה:

  • מכביש 1 דרך מחלף בן שמן למגיעים מכביש ירושלים תל אביב, לוקחים את הפניה מזרחה בכביש 443 המוביל למודיעין.
  • המגיעים מצפון הארץ דרך כביש 6, פונים ימינה במחלף בן שמן לכביש 444 ומשם שמאלה דרך כביש 443 ועד שפונים ימינה אל מצפה מודיעין.
  • המגיעים מכיוון ירושלים על כביש 443 לכיוון בן שמן. אחרי שחולפים על פני העיר מודיעין יש לפנות שמאלה לכיוון מצפה מודיעין.

 

 

אתרים למבקרים ביער בן שמן

 

אתר השיזפים וחניון אנה נחום
חניון אנה נחום נמצא בצלם של המוני עצי אורן, בסמוך למעבר הדרך מתחת לכביש 443. מהחניון יוצאת דרך המתאימה לרכבי שטח אשר מסומנת בסימון שחור ואורכה כקילומטר. הדרך מגיעה לחניון השיזף העתיק – חניון נופש מוצל ונעים השוכן בצלם של עצי שיזף רחבי ענפים. במרחק כמאה מטרים מהחניון במורדה של הגבעה צומח עץ שיזף ענק מהעצים הגדולים והעתיקים בישראל.

חורבת הגרדי
מבנה אבן על ראשו כיפה בעל חלל אחד בלבד. זהו קברו של שיח' אל-ע'רבאווי  בערבית: השייח' המערבי. שמו הנוסף והמוכר יותר של המקום, חורבת הגָרְדִי, נועד להנציח את זכר של יוחנן החשמונאי, שזה היה כינויו, מה שהופך את האתר לבעל משמעות למגזר הערבי ולמגזר היהודי.

משמעות נוספת של האתר מעניקה אנדרטה צנועה המנציחה את זכרם של 23 לוחמים שנפלו בקרבות באזור בעת מלחמת העצמאות. בקרבה לחורבת הגרדי יוצאת דרך נוף מרהיבה לכיוון צפון בדרך המסומנת בשחור. בצדי הדרך נוכל לראות שני מצפורי נוף – מצפה אמיר ותצפית קרוליין שקלרק.

קברות המכבים
בחפירות וחקירות ארכיאולוגיות זוהו כוכי הקבורה המיוחדים הנמצאים באתר זה כמקום קבורתם של המכבים. תשעה קברים בפיר האדמה אשר נחצבו בקפידה בשני כוכים מקבילים זה לזה ובכיסוי לוחות אבן מסותתים ומרשימים. שיטת עיצוב וקבורה זו מאופיינות לתקופה הרומית. אתר זה כולל גם נקודת הנצחה לחללי קרב על משלט 219 אשר התקיים במלחמת העצמאות וכן משמש נקודת הזנקה למרוץ הלפיד המסורתי המתקיים מדי שנה בחג החנוכה.

תצפית לזכר ספורטאי מינכן
בדרך קצרה שאינה סלולה ועולה מחניון המכבייה ניתן להגיע לנקודת תצפית יפה במיוחד, המיועדת להנצחת  אחד עשר הספורטאים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972 על רקע לאומני וגזעי. האתר משקיף אל עבר נחל מודיעין, אל הערים מודיעין ומודיעין עילית והיישובים נעלין, דיר קדיס, נילי וישובים אחרים בסביבה.

תל חדיד
תל חדיד מוקפת בכרמים של עצי זית עתיקים וביניהם משוכות צבר שנשארו מהכפר הערבי חדית'א. בצעידה קצרה מראשו של תל חדיד, אפשר להשקיף אל מרחבי אזור גוש דן ואל מישור החוף. בסמוך לראש התל ממתין חניון נופש נעים ונוח למבקרים. למרגלותיו של התל שוכנת אנדרטת חיל התחזוקה ולידה תיאטרון פתוח המציע  לתושבי הסביבה מופעים ואירועים.

מצפה מודיעין

מצפה מודיעין

מצפה מודיעין
מצפה מודיעין , המתנשא לגובה של כמאה ושבעים מטרים, הוא מהאתרים הידועים והמרכזיים הקיימים ביער בן שמן. במקום ישנו מגדל תצפית, המשמש את צופי האש בתקופת הקיץ. המגדל מעוצב בצורת לפיד בוער סמל  לנס המרד החשמונאי.

המגדל נועד ליערנים של הקרן הקיימת לישראל ולצופי האש העולים עליו למטרת עבודה בלבד.

במדרון הגבעה בנתה הקרן הקיימת לישראל תיאטרון פתוח המשמש למופעי תרבות.

 

חניון הקהילות וחורשת האורן הקפריסאי
במערבי יער בן שמן, בצדי הכביש המוליך לגמזו, ישנו חניון נופש פעיל שהוקם במימון ידידי הקרן הקיימת לישראל ממקסיקו ומדרום אמריקה. בחניון שולחנות פיקניק רבים אשר חלקם נגישים לנכים בכיסאות גלגלים, מתקני משחקים לילדים, ברזיות מים ומבנה שירותים ציבוריים. ממול למבנה השירותים יוצאת דרך עפר הפונה צפונה ועוברת בין שדה פלחה ליער קק"ל. הדרך מובילה לאחר כמאתיים מטרים לחלקה ותיקה מאוד אשר ניטעה בשנת 1929 ונותרו בה אחד עשר עצי אורן קפריסאי מאותם הימים. מדובר בעצים הוותיקים ביותר ביער.

 

הפגודה התאילנדית

הפגודה התאילנדית

הפגודה- ביתן ידידות ישראל-תאילנד
ביתן הידידות הוא מבנה דקורטיבי המעוצב בהשראת הארכיטקטורה התאית, מדובר במבנה פתוח בעל גג משופע, ומעוטר כולו בסמלים המקודשים לתרבות התאילנדית. הביתן נבנה בשנת 1998 לציון 50 שנות עצמאות למדינת ישראל וחמישים שנים למלכותו של המלך התאילנדי בּוּמִיבּוֹל אָדוּלְיָאדִי  על כס המלוכה. המבנה הוענק כמתנה ומחווה  מהעם התאילנדי לעם הישראלי ומסמל אות לידידות בין שני העמים. המבנה סגור ומגודר וניתן לצפות בו רק מבחוץ , אולם ניתן לתאם ביקור בתיאום מראש.

 

דרך החשמל – גן הפסלים

בעקבות צורך להעביר במקום תשתית של חשמל ובמטרה להסוואתה, הציבה הקרן הקיימת לישראל עיצוב סביבתי בפסלי אבן התורמים למראהו הייחודי של היער. הפסלים בנויים בצורתם של היעלים ובסגנון העתיקות שהתגלו בסיני, בדמויות אדם ובדמויות בעלי חיים אשר חלק מהם ממשמשים מתקני משחק לילדים המעוצבים באבן ובברזל.

שביל וחניון לקויי ראייה על שם מוריס קאופמן
באתר ייחודי בארץ המעניק מקום לאנשים עם מוגבלויות יכולים לקויי ראייה ועיוורים לטייל ללא צורך בעזרה בשביל שאורכו כמחצית הקילומטר. אמצעי ההתמצאות העיקרי שמסייע בעדם הוא מעקה שרשרת בצד שמאל של המסלול. השביל בנוי ותחום באבני שפה צבעוניות לכל אורכו. בנקודות  החשובות לאורכו של השביל מוצב שילוט הסבר הכולל מלל בשפות שונות וחשוב מהן בכתב ברייל  ואיורים שניתן לפענחם בעזרת חוש המישוש. בחלק מערוגות השביל נשתלו פרחי בר מרהיבים ובחלק מהן מגוון צמחי תבלין שניתן לזהות על פי ריח בלבד.

החניון המוזיקלי וחניון התקווה
החניון המוזיקלי נמצא ממזרח למצפה מודיעין וייחודו וקסמו באלמנטים של משחק המפיקים צלילים מענגים. בסמוך אליו נמצא חניון התקווה הידוע ברמת נגישות גבוהה לבעלי מוגבלויות וישנם בו פסלים סביבתיים בדמות איל ברזל ונבל. הגישה לחניונים היא דרך שער קדומים.

המלצות המטיילים:

 

אורית לוי- מודיעין: יער בן שמן קרוב מאוד למקום מגורינו ומהווה בכל שבת וחג אטרקציה חדשה. הילדים נהנים מאוד להגיע ליער, כאשר בכל פעם אנו נוהגים לבקר בחלק אחר של היער הגדול והענף. לעיתים אנו מביאים ארוחה מוכנה ולעיתים מבעירים מנגל ומכינים לאכול בשטח, באזורים המותרים לכך, תמיד כיף לחוות את הטבע קרוב כל כך לבית. במיוחד אנו נהנים להגיע למצפה המוזיקאלי וחניון תקוה, הסמוכים למקום מגורנו, ושם נהנים הילדים ממשחקי הצלילים במקום.
יובל אדרי- רוכב אופניים מנהריה: הצפון מציע לא מעט מסלולי רכיבה ואתרים מעניינים לטיול, אולם בכל תכנון של ביקור במרכז הארץ אני מקפיד לשלב סינגל גם ביער בן שמן. מסלולי הרכיבה נוחים מאוד ותנאי הדרך מתאימים לרוכבי השטח, גם הנוף יפה מאוד ונוח שבכל קילומטרים אחדים יש היכן לעצור ולהתרענן. הצמחייה הרבה וכמות העצים הגדולה ביער מטילה צל רב על מרבית מסלולי הרכיבה מה שהופך את המסלול לקריר ונעים גם בעונות החמות יותר. ממליץ במיוחד על סינגל הרצל, שלמרות שהוא לא ארוך ונמשך כשמונה ק"מ בלבד, הוא תלול ומלא שיפועים ומאתגר מאוד רוכבים. לא הייתי ממליץ עליו דווקא לרוכבים מתחילים אלא לקצת יותר מנוסים ומסוגלים להתמודד עם טכניקת רכיבה קצת יותר מאתגרת. מי שמחפש מסלול ארוך יותר יכול ללכת על מסלול ענבה שהוא מסלול מעגלי בן למעלה מעשרים ק"מ. מדובר במסלול לא פשוט שמיועד לרוכבים מיומנים ויש בו כמה קטעים מאוד מאתגרים. בניהם עלייה תלולה של כמחצית הק"מ, פיתולים ותנאי דרך קשים. המסלול עובד בכמה מהנקודות המעניינות ביער בן שמן בניהן: חניון שאקי וחניון הסוסים, תל גמזו, חורבת בית ענבה, חורבת רגב, חורבת זכריה, בקעת הנזירים, נחל גמזו, הפגודה ומצפה מודיעין
משפחת כהן מתל אביב: אנו חיים בעיר תל אביב מיום שהתחתנו, וזאת בשל מקומות העבודה התובעניים של שנינו שמחייבים קרבה למקום העבודה. שנינו מאוד אוהבים טבע והיינו מעדיפים לגור בפרבר רגוע וכפרי יותר ואפילו באזור התיישבות חקלאי לו יכולנו. בסופי שבוע אנו עייפים מאוד מחד גיסא, אך מעוניינים לבלות עם הילדים וליהנות מביקור בטבע, מבלי לבלות שעות רבות בנסיעה ברכב. משום כך יער בן שמן הוא מקום אידיאלי עבורנו לבילוי. במרחק נסיעה קצר מהבית אנו יכולים לבלות שעות ארוכות בטבע, הילדים נהנים מאתרים, ממתקני משחקים. על פי עונות השנה אנו נהנים מפריחה של פרחים שונים, מחיפוש פטריות, איסוף אבנים ועוד. כמעט לכל אתר ביער יש סיפור מיוחד, והילדים אוהבים במיוחד להגיע לנקודת התצפית מעל חניון המכביה, שם הוקמה אנדרטה מרשימה לאחד עשר הספורטאים שנרצחו באולימפיאדת מינכן. בכל אתר שאנו מבקרים בו אנו מקפידים ללמוד את הערך וההיסטוריה שלו ולהעביר את המידע לילדינו. בצורה זו הטיול ביער בן שמן הופך לבילוי משפחתי עם ערך מוסף של למידה חווייתית בשטח. פעמים רבות בני משפחה וחברים שואלים אותנו אם לא נמאס לנו לבלות כל כך הרבה שבתות ביער בן שמן, ואנו עונים כי היער הוא כל כך גדול וענף ויש בו כל כך הרבה אתרים שאנו מרגישים שאנחנו מבקרים במקום אחר בכל שבת. רבים מחברינו מצטרפים אלינו לביקור ויער בן שמן הוא שכיית החמדה של תושבי המרכז והשפלה המבקשים לעצמם מעט טבע בין מפעלי ההי- טק ופקקי התנועה.

הצעות טיול בסביבת יער בן-שמן:

 

גן לאומי תל גזר

גן לאומי תל גזר

עתיקות במבואות מודיעין

עתיקות במבואות מודיעין

שביל הגבעות הדרומיות

שביל הגבעות הדרומיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *