Tiulim.info

חולות עין שריד

חולות עין שרידמדינת ישראל מלאה במקומות מיוחדים ויפיפיים שבהם ניתן לטייל כל השנה ועם כל המשפחה. אחד מהמקומות האלה – חולות עין שריד הנמצא במערב השרון. מדובר באזור טבע שעבר שיקום וכיום מתאפיין בפריחה עונתית ובריכת חורף מקסימה.

עין שריד זהו יישוב כפרי שהוקם ב-1950 ושייך למועצה האזורית של לב השרון. משמעות השם "שריד", מתקשרת לאנשים שהגיעו להקים את הכפר, השרידים של יהדות אירופה. 60 משפחות שהעפילו ממדינות שונות הועברו למקום ממרכז הקליטה של מאפ"י, וייסדו מקום קטן ופסטורלי זה. גרסה אחרת טוענת ששם היישוב נגזר מהמעיין שנובע באחת השכונות במקום – עין שאראת.

ב-2011 החל הליך של שיתוף פעולה בין המועצה האזורית לב השרון ומשרד החקלאות. המטרה הייתה לשקם שטחי טבע ממוקדים שכמעט ונמחקו מהאזור זה של השרון. מדובר בשיפור למען האקולוגיה האזורית, שיפור החקלאות. הפעולה נעשתה מתוך רצון לצמצם את השימוש בחומרי הדברה ופגיעה בקרקע, להפוך את החקלאות לאקולוגית יותר, האבקת יבולים חקלאיים באמצעות חרקים כדרך הטבע.

האזור של עין שריד היה אחד המקומות הראשונים שזכו לעבודת שיפור זה. כעת ניתן לראות במקום מחרוזת של שדות שעברו עיבוד לצד שטחים מוזנחים. כיום ממשיכים לשקם את השטח, כולל בריכת חורף ששוקמה מדרום לכביש והלך ממרץ 2015 ניתן לבקר בה.

 

טיול בעין שריד:

 

חולות עין שרידהמסלול בעין שריד ובחולות עין שריד מתאים לכל המשפחה ולא כרוך בתשלום.

על מנת להגיע לעין שריד: לאחר שהגעתם לאזור עצמו, הכביש שבו נוסעים עובר דרך יער קדימה, וניתן להתרשם מפריחה של צבעונים בתחילת האביב (חודש מרץ). בתקופה זו בשנה מומלץ לפנות בדרך כורכר שנעה לכיוון דרום בין העצים של היער. תחילת הדרך חסומה לרכבים, לכן קודם יש להחנות את הרכב בתחילת דרך הכורכר או בשולי הכביש לכיוון מושב עין שריד.

אחת התקופות הטובות ביותר לסיור במקום זה בתחילת מרץ. ריכוזי צבעונים נהדרים נחשפים בסביבת דרך הכרכור בסוף פברואר ותחילת מרץ.

מקור העניין השני של עין שריד ממוקם 100 מטרים מזרחה – זוהי בריכת חורף שעברה תהליך שיקום בשנים 2014-2015 והיא גדולה יחסית. המיקום שלה הוא בקרקעית של הליך כרייה באדמת חמרה. במהלך השיקום נעשתה עבודה נרחבת על שיפור הליכי הניקוז לברכה ונוספו שתי בריכות בגדלים קטנים יותר: אחת עליונה המיועדת לשיקוע של סחפי קרקע וחומרים אקולוגיים, והתחתונה להעברה של מים ניגרים עודפים. הבריכה הנוספות נעשות יבשות לפני הבריכה הגדולה. מסביב לבריכה שתלו פרחי בר רבים במטרה להגדיש והעשיר את הצמחייה האופיינית המקומית. ניתן לראות כאן פריחה של פרג אגסי, תורמוס צהוב, ציפורנית ארץ-ישראלית ועוד.

הבריכה נמצאת בשמש, אך בצדה הדרומי נמצאים מספר עצי אקליפטוס שבצילם ניתן לנוח בין ההליכות.

למעוניינים לסייר גם במושב עצמו, ניתן לבקר במגדל המים – מבנה גבוה ומרשים שמהווה חלק מסמל הישוב.

 

מעבר לבריכה:

 

חולות עין שרידמהבריכה מתיימר שביל לעבר הכביש. לאחר חצייתו של הכביש ניתן להגיע לחלקות שיקום נוספות שעובדו בשנת 2013. הראשונה נמצאת קרוב לכביש וניתן לראות בה מיני צמחים שונים: תורמות צהוב, תורמוס ארץ-ישראלי, פשתנית יפו, ציפורנית ארץ-ישראלית ועוד. בצדדי החלקה המשוקמת ישנם מינים רב-שנתיים נדירים לאזור זה: געדה קיפחת, אזוביון דגול, גולנית ערבית ועד. בתחילת השיקום אזור זה היה נטוש, ועל מנת לשקם את האזור היה צורך בהפיכה של הקרקע וזריעת פרחים נרחבת.

החלקה השלישית נמצאת 100 מ' צפונית, וגובלת עם שדות תותים. במקום עמוד עץ עם תיבת קינון לתנשמות. המקום היה במצב יחסית טוב עוד לפני השיקום, ובמסגרת העבודה, הצוותים לשימור הטבע זרעו צמחים נוספים. במקום ניתן לראות עץ תבור בודד. במקום מתגוררים בעלי חיים שונים, בעיקר זוחלים וחרקים, אך לא רק: לטאת שנונית השפלה, וגם קיפוד החולות שנחשב לנדיר ביותר.

לסיכום, סיור בחולות עין שריד יכולים להיות טיול מהנה לכל המשפחה, בעיקר אם מתגוררים באזור ולא מכירים את כל פניני הטבע החבויים האלה. בימים חמימים יחסית בסוף החורף, ההזדמנות לצאת מהבית, לשאוף אוויר צח ולהריח את פרחי הגן (אסור לקטוף כמובן!) הנהדרים  מהווה עבור רבים את הבילוי הטוב ביותר: זול, נגיש ומגבש למשפחה כולה. וכמו בכל טיול, חשוב מאוד לקחת מים, כובעים ומקדם הגנה.

 

הצעות טיול בסביבת חולות עין שריד:

 

אנדרטאות ומורשת בלב השרון

אנדרטאות ומורשת בלב השרון

נחל פולג

נחל פולג

שמורת קדימה

שמורת קדימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *