Tiulim.info

הר המנוחות

הר המנוחותניתן לומר שהאנשים מתחלקים לשני סוגים: אלה שחושבים על דברים שמעבר ליומיום, ואלה שלא. אנשים מהסוג הראשון נוטים להיות מלאי רגשות, מחפשי משמעות. מאוד חשוב להם להבין מאיפה הם באים ולאן הולכים. לאנשים כאלה חשוב מאוד להתחבר לשורשים שלהם בצורה חזקה ביותר, ולמצוא בהם את החוזק.

אחד מאנשים אלה, אליאב, הרגיש יום אחד שהוא חייב להגיע למקום המלא אנרגיות חזקות מהעבר. לאחר חיפוש קצר ובדיקה של האפשרויות, הוא הבין שהדרך הטובה ביותר לעבור חוויה רוחנית ברגע זה ממש – הוא לבקר בירושלים. למרות שכל העיר מלאה מקומות מיוחדים בעלי ערך היסטורי אינסופי, ישנם מקומות בעלי תחושות חזקות יותר וגם עם מראות מעניינים יותר. לכן אליאב בחר בהר המנוחות כמקום שיעניק לו השראה וכוחות מחודשים. הוא הזמין את בת הזוג שלו, ליאת, ועוד כמה חברים ויחד הם החלו במסע מיוחד בבית הקברות הראשי של ירושלים.

 

הרוגע של העולם הבא

 

אליאב הרגיש שהתאחדות עם המוות תחבר אותו בצורה כלשהי לחיים, בעיקר כאשר מדובר באנשים החשובים ביותר של ההיסטוריה של מדינת ישראל. הקבוצה הקטנה הגיע לקצה המערבי של גבעת שאול בירושלים והחלו את דרכם למקום מנוחתם האחרונה של רבים מהאנשים החשובים בישראל המודרנית.

 

סיור בהר המנוחות:

 

הר המנוחותבמקור, ההר נקרא "הר מנוחות", אך האות ה' השתרשה עם השנים בשם המדובר. בית הקברות הר מנוחות קיים משנת 1951. הסיבה להקמתו הייתה העובדה שאי אפשר לקבור יותר נופלים בהר הזיתים. לאחר שבזמן המלחמה גובהו של הר המנוחות הינו 733 מטרים. עם השנים, הוא התרחב גם לעבר המדרונות לאורך ההר ולהר הסמוך – הר תמיר. מדובר בבית הקברות בין הגדולים ביותר בישראל.

עם זאת האזור שהיווה גורם עניין גדול ביותר עבור אליאב וגם שאר המבקרים במקום זהו אזור יחסית מצומצם שנמצא בפסגת ההר. קבורים כאן אנשי דת חשובים שהתגוררו ונפטרו בירושלים בתקופה שלאחר מלחמת העצמאות. מלכתחילה, התכנון היה להקים במקום פנתאון ענק המכבד את כל אנשי האומה החשובים, אך במרוצת הזמן הרעיון הזה נזנח. מספר גדול מאוד של רבנים קבור באזור הר המנוחות, מה שמביא אנשים רבים לבקר במקום, והגיבור שלנו בניהם. בנוסף, במקום קבורים אנשי החשובים להיסטוריית הציונות בארץ, אנשי תרבות וספרות שתרמו את חייהם לבניית ירושלים לאחרי אלפיים שנים של גלות.

מתחם הר המנוחות מחולק לשלושה בתי קברות נפרדים: הר המנוחות, גבעת שאול והר תמיר. בעד שרוב אנשי הדת החשובים נחים בהר המנוחות, גם בהר תמיר, במדרונו הדרומי נמצא מקום החשוב לאנשים מאמינים רבים, קברו של הרב יצחק כדורי. ליד קברו יש מבנה תפילה מיוחד הפתוח בשעות מסוימות. המעניינים לסייר ספציפית באזור זה צריכים לברר מראש את שעות העבודה. אם הרב כדורי אינו מהווה גורם עניין רב, ניתן לעלות על הר תמיר בשביל להביט תחילה על הר המנוחות מהצד.

קבר הרב משה בן-טוב

קבר הרב משה בן-טוב

בכניסה הראשית של המתחם ישנה חנייה וחדרי שירותים. ממערב לחנייה ניצב בית קבורה מרשים בעל גג משונן ומקושט במגני דוד. כאן טמון הרב משה בן-טוב, הידוע גם כ"צדיק המזוזות". המטיילים שלנו מחליטים להיכנס למקום, אך נאלצים להיפרד לגברים ונשים, כפי שמקובל במקום זה.

דרומית לקברו של הרב משה בן טוב נמצא קרב מרשים נוסף, אותו חולקים שני רבנים: חיים יוסף דוד אזולאי (החיד"א) והרב מרדכי אליהו. וגם בקבר זה הכניסה מותרת נשים וגברים בנפרד.

לאחר שהתרשמו מקבר זה, המשיכו החברים בדרכם, היכן שהדרך נחלקת לשניים: צד אחד לפסגת ההר, והשני שמאלה לעבר המדרון הדרומי. באזור זה, מוקד העניין העיקרי הינו קברו של הרב יעקב יוסף. לפני שמגיעים לקראת מקום מרכזי זה, עוברים לצד קבר של הרב מרדכי בן–שמעון ושלט ההנצחה המוקדש לו. ניתן להמשיך לרדת במדרגות שמאלה, בהתאם לחיצים המובילים לקבר הרב יוסף.

מימין לגרם מדרגות זה נמצא מתחם שבו קבורים אנשים שהיו בזמנם דוקטורים, שופטים, שגרירים, פרופסורים. היום הם פשוט שמות על אבן. בהחלט נותן חומר למחשבה על מהות החיים, כפי שרצה אביאל.

בין הקבורים באזור זה: השופט שניאור זלמן חשין עם אישתו, אדריכל ומתכנן הערים ריכרד קאופמן, שבין השאר תכנן את בית הקברות עצמו בצורה שתרכז את כל פעילי הציונות בנקודה אחת, זאת בנוסף למגוון מושבים ויישובים בארץ שעד היום נראים כפי שהם הודות לעבודתו. שלמה אומברטו נכון קבור כאן גם כן, הוא ידוע בכך שהעלה ארונות קודש חשובים מבתי כנסת באיטליה לקהילות היהודיות בארץ. שמו זכור בקרב יהודי איטליה ומנצח במוזיאון שלהם בירושלים. בין האנשים הידועים והחשובים הקבורים באזור זה ניתן לציין גם את לאה גולדברג, המשוררת והסופרת.

בשלב הבא מגיעים למתחם הפסגה השטוח, שבלבו רחבה וסככת צל. בין האנשים המעניינים הקבורים במקום – ראשי העיר של ירושלים גרשון אגרון ומרדכי איש-שלום, אנשים שזכו לתואר יקירי ירושלים, מספר שרים ממשלות ישראל ופרופסור מנשה הראל. כאן, בנקודת המפגש של צדי דרום ומזרח של הרחבה נמצא קברו של מחבר המנון ישראל – נפתלי הרץ אימבר. הוא מהווה דוגמא לאנשים חשובים בחיי ישראל שנפטרו ונקברו בגולה, אך שרידיהם הועלו ארצה ונקברו כאן, כחלק מהניסיון לבסס פנתיאון של גדולי האומה הישראלית.

לאחר סיום הסיור באזור הפסגה, השביל ממשיך לכיוון צפון. במקום נמצאת תצפית יפיפייה להר שמואל, גשרי הרכבת החדשים העוברים מעל נחלי שורק ולוז, עמק הארזים ובוסתן עינות תלם. מערבית מכאן נשקפת מבשרת ציון, מצוקי מערות החלילים ומגדל המים בהר אחירם. בהמשך, מצד ימין של השביל נמצאת מצבה אדומה-שחורה. פה קבור צבי הרמן שפירא, שרעיונותיו הפכו לבסיס להקמתה של הקרן הקיימת לישראל. לידו נמצא הסופר פרץ סולנסקין שגם עצמותיו הובאו הרצה לאחר שנפטר ברוסיה ב-1885. הוא היה בין הראשון ששרידיהם זכו להיקבר בארץ ישראל.

קברי הנשיא יצחק בן-צבי ורעייתו רחל ינאית

קברי הנשיא יצחק בן-צבי ורעייתו רחל ינאית

לאחר מכן ניתן לחזור לאזור הפסגה ולבנות לשביל המתפתל מזרחה. כאן נמצאת חלקה השתולה בעצי ארז, שבה קבורים יצחק בן צבי, נשיא המדינה ואשתו רחל ינאית. הנשיא קבור כאן לבקשתו, ולא בהר הרצל כמו דומיו. בהמשך השביל נמצאים קבריהם של רבנים רבים, בין השאר האדמו"ר הרביעי מבלעז. במקום נמצאים המון קברים של אנשים ידועים שונים, אין ספק שאביאל וחבריו זכו להתרשם מכמות האנשים הגדולה שהשפיעה על מדינת ישראל, ואביאל עצמו הבין שמה שחשוב בחיים – זה להשאיר את חותמך, בכדי שיהיה בזכות מה להיזכר.

חשוב לציין שלפני שמגיעים לסיור בהר המנוחות, חשוב מאוד לבדוק את מזג האוויר, על מנת לא לסבול מתחת לשמש קופחת. ניתן לבקר במקום מדי יום חול מ-7 בבוקר ועד 7 בערב. בימי שישי המתחם פתוח מ-7 ועד כניסת שבת. בשבת ובחגים המקום סגור. בנוסף, חשוב מאוד להגיע בלבוש צנוע ולכבד את המעמד באופן כללי.

רבים יסברו שמדובר  בטיול לא מעניין עבור ילדים, אך עבור אנשים בשלבים שונים בחייהם המחפשים השראה, משמעות ורוצים להכיר יותר טוב את ההיסטוריה של עם ומדינת ישראל – מקום זה מהווה יעד מעניין ביותר שיתרום רבות לידע ולקשר החזק שיש לכל בן ישראל למדינה בכלל ולירושלים בפרט.

הצעות טיול בסביבת הר המנוחות:

 

שמורת ליפתא

שמורת ליפתא

גן סאקר וסביבתו

גן סאקר וסביבתו

שביל ירושלים

שביל ירושלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *