Tiulim.info

הר בנטל

רקע:

 

הר בנטל

הר בנטל נמצא בצפון מזרחה של רמת הגולן והוא מהווה חלק מהר געש כבוי באזור. גובה הפסגה הגבוהה ביותר שבו עומדת על 1165 מטרים מגובה פני הים. בחלקו הישראלי נמצא ההר מדרום לקיבוץ מרום גולן, ומהצד הסורי ממערב לעיר קוניטרה. ההר משמש כנקודת תצפית טובה אל עבר סוריה ומשמש לצורך זה גם את כוחות הביטחון במקרה הצורך. גם את מורדות החרמון וחלקים נוספים של רמת הגולן ניתן לראות מהר בנטל בתנאי ראות טובים. הר בנטל הוא חלק משמורת טבע הנקראת: "הר אביטל- הר בנטל" אשר כוללת גם את הר אביטל הנמצא דרומית ממנו ואת העמק שנוצר בין שניהם. עמק זה הנוצר בשל הפרשי הגבהים בין ההרים הוא גם מקור שמו של הר בנטל, הנקרא בערבית "תל אל ברם" שמשמעותו ההר שמסובבים אותו, על שם העמק דמוי הפרסה הנוצר שם.

 

ההר נוצר בהתפרצות געשית שנגרמה על ידי חרוט סקוריה- סלע געשי, בעל נקבוביות גדולות, כהה בשל יסודות הבזלת ממנה הוא עשוי, המתפרץ בצורת חרוט ויוצר הר געש סביבו. ההר התפרץ פעם אחת לאורך השנים כאשר נפלט ממנו קילוח בזלת והמאגמה שהייתה צבורה בו לא מצאה את דרכה החוצה מראש ההר. הדבר יצר שחרור של אנרגיה והתפרצות ממדו המערבי.

 

איך מגיעים?

הכניסה למסלול ולאתר היא דרך הישוב מרום גולן הסמוך לו. כבישים המגיעים למרום גולן הם כביש 91 או כביש 950 מצומת ווסט / צומת אמיר. אל כביש הגישה להר ניתן להגיע מחלקו הדרומי של הישוב.

 

תאור המסלול

 

מחלקו הדרומי של קיבוץ מרום גולן יש להתחיל לטפס אל עבר פסגות ההר. ההר הגבוה מבטיח נקודות תצפית מצוינות אל שטח סוריה, חלקים נרחבים של רמת הגולן, הר החרמון הסמוך וחלקים אחרים של צפון מדינת ישראל. מדובר בתצפית מרשימה אל עבר הרים של ירוק וטבע במיטבו. במרומי ההר ימתין בונקר צבאי שהוקצה לטובת המבקרים. הבונקר הוא בונקר פתוח ואפשר להיכנס אליו בעזרת ירידה במדרגות שמובילות לתוכו (מומלץ להשתמש בפנס שכן מדובר בירידה חשוכה ואפלולית), הירידה במדרגות אל הבונקר היא חלקלקה ויש לרדת בזהירות יתרה. ניתן גם לטפס על הבונקר לטובת התצפיות לרוחב האזור. בתוך הבונקר שלטים והסברים על לחימת צה"ל בגבול הצפון במלחמת יום הכיפורים, נושא מרתק וחשוב בפני עצמו המשלב קטעים משמעותיים מההיסטוריה של מדינת ישאל עם החיבור השורשי לאדמתה. ההסבר ממש מדמה את תחושות החיילים שישבו בו ונלחמו על הגנת הארץ והמקום.

 

מאגר בנטל

מאגר בנטל

נוסף על כך במרומי ההר נמצא גם בית קפה מפורסם בשל היותו בית הקפה הגבוה ביותר בישראל. המקום נקרא קופי ענן ומשולבים בו חלונות ענק שקופים המאפשרים גם בעת ישיבה בו ניתן ליהנות מארוחה קלה, כוס קפה חם ותצפית טובה למרחקים גדולים בשל מיקומו ובעיקר בשל גובהו. עם סיום התצפית נמשיך אל המסלול הרגלי. המסלול הוא במגמת ירידה. סימוני השבילים בירוק, כחול ולבן יובילו אותנו למקום עתיר בצמחיה ירוקה וחורש טבעי פתוח. במקום נמצא עצי פרי ועצים ירוקי עד החריגים בנוף ארצנו, דוגמת אלון מצוי, אלון תולע וגם עצים נותני פירות אכילים, העוזרר ושזיף הדב, למרות שאינם פירות טעימים כלל וכלל. מראה מיוחד ויוצא דופן הוא חזותו של ההר שדופנו נפגעה בפיצוץ הגעשי והתמוטטה כליל, מה שיצר את הצורה דמוית הפרסה במרומי ההר. בשנות ה-80 הוקם בתחתית ההר מאגר בנטל אשר מנקז אליו מי גשמים ונחלים מקומיים. ההר נמצא בפיקוח המועצה המקומית מרום גולן אשר הקימה במקום מרכז מבקרים מרשים, עמדת הסברה ובסיוע הצבא שחזרה מוצב צה"לי שנבנה על חורבות מוצב סורי שהיה במקום בעבר. בדרום ההר קיימת מחצבה נטושה הממתינה לשיקום גיאולוגי. המסלול מסתיים במאגר המים השוכן למרגלות ההר, מאגר בנטל.

 

המסלול בן כ 3 ק"מ ומוגדר כמסלול בינוני בעיקר בשל העלייה התלולה בטיפוס על ההר. משך המסלול הוא כשעה אחת עד שלוש, תלוי בזמן המוקדש לתצפיות השונות.

 

נקודות לציון:

 

המסלול בהר בנטל מתאים להגעה בכל עונות השנה. מדובר במסלול פתוח למבקרים אשר הכניסה אליו חופשית, אולם יש לזכור שאזור רמת הגולן הוא אזור קר ומשופע גשמים ומשקעים בעונות החורף והסתיו. טיפוס על הר בתקופה הגשומה עשוי להיות מסוכן ולגרום להחלקה. משום כך מומלץ יותר לבקר בו בעונות המעבר ובקיץ ולהיות ערים לתנאי מזג האוויר והתחזית הצפויה. בכל ביקור יש להצטייד בנעלי הליכה מתאימות, קרם הגנה בעל מסנן קרינה גבוה ובגדים נוחים המתאימים לעונת הביקור.

אטרקציות נוספות באזור:

 

  • מפל סער– בכביש המוביל מהבניאס לחרמון, לא רחוק מהר בנטל, שוכן מפל סער, בין היפים במפלי המים שנמצאים בגולן. נביעה טבעית של מים קרירים ומרעננים בשמורת טבע קסומה. המקום נגיש לכלי רכב, מתאים למשפחות וניתן לבקר בו גם עם עגלות תינוקות או כסאות גלגלים.
  • נחל עורבים– מצפון לישוב קלע אלון נמצא נחל עורבים, שמורת טבע נדירה המאפשרת תצפית מרשימה אל עבר עמק החולה ואזורים נרחבים ברמת הגולן. מדובר במסלול רגלי המיועד למיטיבי לכת בלבד ואינו מיועד למשפחות עם ילדים צעירים.
  • גן לאומי חורשת טל– במרחק נסיעה קצר מהר בנטל נמצאת חורשת טל, מהמקומות היפים שמציע הטבע במדינת ישראל. את החורשה מקיף נחל זורם, אשר מקורו בהפשרת שלגים מהר חרמון, וטמפרטורת המים בהתאם. הנחל גם מתנקז לבריכה טבעית המאפשרת טבילה או שחיה לאמיצים אשר יעמדו בטמפרטורת המים הנמוכה. חורשת טל היא אתר טבע ונופש, ניתן להגיע למקום אחרי סיום מסלול ההליכה והתצפיות, וליהנות ממקום מסודר הכולל זרימת מים טבעית, וכן שירותי נוחות כגון: שירותים ומקלחות, שירותי מזנון, ניקיון ועוד. המקום מתאים להבערת אש וניתן לבלות בו בילוי יום או להישאר לקמפינג לילי. המקום בפיקוח רשות הטבע והגנים והשהות בו היא בתשלום.

המלצות:

 

ירדן (17) משדה בוקר: הגענו לרמת הגולן במסגרת טיול בתנועת הנוער. טיילנו בהר בנטל ונהננו מטיפוס מאתגר במקום ממש יפה. למי שקרא ולמד לפני, למקום יש רקע היסטורי והסבר מעניין לגבי הגיאולוגיה שהביאה להיווצרותו. למרות שהגענו בחודש מאי, בפסגות הגבוהות שהגענו אליהן היה ממש קריר וכדאי להגיע עם בגד חם או חלק עליון ללבוש. ממש יפה לראות את הר החרמון שעדיין נותרו עליו שרידי שלג וזה מאוד מרשים.

 

אדווה (20) חיילת מתל אביב: הנופים בצפון ממש שונים מכל מה שאני מכירה. כבר בדרך נחשפנו להמון חורש ירוק וצמחיה מעניינת שלא ניתן לראות במרכז הארץ. הר בנטל הוא מקום יפה והטיפוס אליו מוסיף הרבה לחוויה. אומרים שצריך להכיר את ארץ ישראל דרך הרגליים וזה ממש נכון. ניתן לראות מההר חלקים נרחבים מצפון הארץ והנופים מרשימים עד מאוד. ממליצה תמיד ללמוד על המקום עוד לפני ההגעה אליו, זה הופך את הביקור למעניין יותר כאשר מבינים היכן נמצאים ואת הרקע של המקום. אחרי הסיור בהר בנטל המשכנו בנסיעה לגן הלאומי חורשת טל. המקום מקסים ומרהיב ביופיו, כמעט בכל מקום בגן עובר ערוץ נחל עם זרימה טבעית חלשה ומים ממש קרים. לא כולם יכולים לשחות במים כאלה, אבל נחמד לשכשך רגליים ולנוח במקום כל כך מסודר ונעים ששומר על משאבי הטבע שבו למרות המוני המבקרים.

 

אלעד (35) ירושלים: אין כמו ביקור ברמת הגולן. מדובר באזור יפה ועשיר גם במשאבי טבע, צמחיה, מעיינות מים טבעיים וגם היסטוריה מפוארת של המדינה. הר בנטל הוא דוגמא למקום ששימר את הטבע בצורה הטובה ביותר. ממש ניתן לראות בצורת ההר את הפגיעה שנוצרה מפיצוץ הר הגעש שהיה שם בעבר, והסביבה מלאה באבני בזלת שחורות שאף הן תוצר של פיצוץ געשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *