Tiulim.info

העיר האבודה

העיר האבודהכולנו מכירים את הסרטים האהובים על אינדיאנה ג'ונס. סביר להניח שמדובר במוטיבציה העיקרית של אנשים במאה ה-20 להפוך לארכיאולוגים. עם זאת, ניתן לצאת לסיורים שיזכירו את האווירה של הסרטים האלה: הריגוש שבהיחשפות לעולם עתיק שהיה קיים לפני מאות ולעיתים אפילו אלפי שנים. ישראל מלאה באתרים ארכיאולוגיים רבים, אך אין ספק שבין המעניינים בהם זה המקום הקרוי העיר האבודה.

נטע מצאה את השם המסקרן "העיר האבודה" בזמן שהיא חיפשה אפשרויות מעניינות לטיול שבת עם בעלה נדב ושני הילדים. והיא שמחה לראות שמדובר במסלול שאכן מתאים לכל המשפחה. מדובר במסלול העובר לאורך הרכס הצופה לעבר שדה ציון, בוקר ולצפות בחוד עקב באופק. מדובר במסלול נהדר שבו ניתן לגלות את העבר העשיר שהתקיים בארץ ישראל לאורך ההיסטוריה.

זהו מסלול יחסית קליל לאורך של 2 קילומטר, לכן הוא מתאים כבר לילדים. נטע ונדב יצאו מהמדרשה ולכיוון צומת חלוקים. לאחר שפנו ימינה לבאר שבע, הם החנו את הרכב שלהם בחניה שמימן לכביש וחצו את הכביש בזהירות. בתחילת המסלול ממוקם מצפור לזכר חגי אבריאל שהיה אחד ממקימי הקיבוץ שדה בוקר. הוא היה חייל ביחידת  מודיעין בפיקוד דרום בשנים 50 ו-51, ולאחר סיום שירותו פנה ישירות למדבר לשם הקמת יישוב חדש. וכך היה, כבר ב-52 קם קיבוץ שדה בוקר.

המסלול בעיר האבודה מסומן בצבע ירוק, המשפחה עקבה אחריו ונדדה מחלק אחד של האזור הארכיאולוגי המעניין ודיברה עם הילדים על איך לדעתם נראו החיים בתקופות עתיקות יותר.

העיר האבודהלאחר מכן המשפחה ירדה לערוץ הנחל מדרום למצפור. הערוץ חצוי באמצעות סכרים שבעבר שימשו ליצירה של חלקות חקלאות. במבט לחוף הצפוני ניתן לראות שרידים של מבנים מהתקופה המוסלמית הקדומה. לאחר מכן ניתן לעלות לחוף הדרומי של הערוץ ולהתקדם לאורך קילומטר וחצי. מצד שמאל נמצא כביש מס' 40, ומצד ימין ניתן לצפות בעוד ערוץ נחל המקושט במבנים, חלקם כבר נחשף על ידי הארכיאולוגים וחלקם עוד מצפים לראות אור יום.

לאורך הערוצים ניתן לראות מגוון שרידים של היישוב, בעוד הירידה הולכת לכיוון דרום. לאחר מבנה אבן הנמצא ממש ליד השביל ניתן לסטות שמאלה וללכת כ-50 מטרים, עד למחשופים של סלעים העשויים גיר ומלאי ציורים וכתבים בערבות עתיק. הכתובות האלה נחקרו ותורגמו, מסתבר שהן מספרות את סיפורם של חברת נוודים שהתגוררה לצד החברה הנוצרית בעת הביזנטית. הם היו עובדי אלילים שלא קיבלו את ההתנצרות שהתרחשה בנגב במאות 4-6 לספירה, אך מאוחר יותר אימצו את דת האיסלאם, לאחר הכיבוש הערבי. הכתובות עוסקות בפולחן אללה ומבקשות ממנו מחילה. במקום מופיעים שמות רבים בעלי אופי שמי-ערבי. במקום נחשפו במרוצת השנים מאות כתובות וציורים.

העיר האבודההשביל מוביל לכפר עתיק שבו ניתן לראות שרידים של שני בתים מעניינים מאוד – האחד מקדש אלילי, והשני – מסגד מאותה התקופה. סביב המסגד ניתן לראות כתובות בערבית עתיקה. השכנות המעניינת של שני מבנים המוקדשים לדתות שונות ואף מנוגדות, וההכרה שהם התקיימו באותה התקופה יכולה לתת כיוון לדיון מעניין על סובלנות וקבלת האחר.

בסופו של המסלול יורדים אל חניון ברועה שהוקדש לזכרה של ברברה פרופר, שהייתה בין מקימי קיבוץ שדה בוקר. באזור זה ניתן ליהנות ממתקני נופש שהוקמו על ידי הקרן הקיימת לישראל. כאן נטע ונדב התיישבו עם הילדים לארוחה קטנה ומזינה וחלקו את התחושות שלהם מביקור בעיר האבודה. מדובר במסלול מעולה ליום שבת נעימה. רק חשוב לשמור על כללי ההתנהלות בשמש ולדאוג לכובעים, מקדם הגנה ומים.

 

הצעות טיול בסביבת העיר האבודה:

 

אגם ירוחם

אגם ירוחם

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

שמורת גבעת גד

שמורת גבעת גד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *