Tiulim.info

גן סאקר וסביבתו

גן סאקרלירושלמים אמנם אין ים, ומפת העיר לרוב נראית כמו קערת ספגטי, וזאת מבלי לדבר על הקור חודר העצמות השורר שם גם בעונות המעבר, ומי שאינו מורגל בה יצא מביקור בן מספר שעות בעיר עם שרירים מכווצים וכואבים מקור, אולם יש להם את גן סאקר (ולמען ההגינות עוד כמה מקומות שאינם מענייננו כאן).

 

 

 

איך מגיעים:

 

גן סאקר נמצא בקירוב לתחנה המרכזית של ירושלים אליה ניתן להגיע בתחבורה ציבורית מכל רחבי הארץ, ולצעוד רגלית אל הגן במרחק דקות הליכה ספורות. למגיעים ברכב ניתן גם לחנות בחניון הלאום בשדרות יצחק רבין.

 

על גן סאקר:

 

גן סאקרעל פני מספר קילומטרים אחדים, בסמוך לכנסת ישראל ולבית המשפט העליון המרשים, על גבול רחביה ונחלאות מוריק מדשאות ירוקות ומזמין- נמצא גן סאקר. פארק מרהיב הכולל שני אזורי משחק לילדים, אחד אותנטי עם מתקני עץ כפי שהתרגלנו בדורות הישנים יותר, ואילו השני חדש וכולל גם ארגזי משחק בחול. נוסף לכך מציע המקום מגרשי כדורסל ומגרשי טניס, משטחי החלקה לגלגיליות וסקייטבורד, שבילי הליכה וריצה מסומנים ואפילו מרחב בו ניתן לשחרר כלבים להוצאת האנרגיה.

בימות חג, חופשות וימים מיוחדים מארח הגן אירועים ומופעים שונים לרווחת והנאת המבקרים, וביום העצמאות כבר הפך הגן לשם דבר בעבור היוצאים לטבע לנפנף מעל המנגלים.

הגן הוקם בשנת אלף תשע מאות שישים וחמש ונקרא על שמו של הארי סאקר, אנגלי, חבר ההנהלה הציונית, שהלך לעולמו בשנה שקדמה להקמת הגן. ליפא יהלום ודן צור, הם שני אדריכלי הנוף שעיצבו את חזות הגן, בהשראת העיצוב האנגלי.

במלחמת העצמאות בתקופת המצור על ירושלים שימש הגן כשדה תעופה מאולתר למטוסים קלים שהובילו מזון ותרופות ולעיתים גם תחמושת לתושבי העיר ולוחמיה.

בגן מארחים לא מעט אירועים חברתיים ופוליטיים. אחד הבולטים שבהם הוא חגיגת המימונה המסורתית של בני העדה המרוקאית הנערכת במקום מדי שנה עם צאת חג הפסח, ואליה מגיעים שלל פוליטיקאים ואנשי תרבות.

בקצהו של הגן ובסמוך למשכן הכנסת נמצאת התחנה לחקר ציפורי ירושלים-  תחנה שהוקמה בשנת 1994 כאתר טבע עירוני קהילתי הראשון מסוגו בירושלים, ומשמשת נקודת עצירה לעשרות אלפי ציפורים נודדות מדי כל סתיו לאפריקה ומדי כל אביב לאירופה. לא רחוק מתחנה זאת נמצא גם האנדרטה לחללי חטיבת הראל במלחמת העצמאות. על גבי האנדרטה, בחלק הפנימי שלה, חרוטים שמות 425 החללים שהקריבה חטיבת הראל בקרבות מלחמת העצמאות, אשר מרביתם נפלו בקרבות על הדרך לירושלים ובהגנה עליה וכן בעיר ירושלים עצמה,  ושמות שני מפקדי החטיבה במלחמה – יצחק רבין ויוסף טבנקין- המוכרים יותר, בליוויי דברי הסבר על נסיבות נפילתם ואתר ההנצחה.

 

תיאור המסלול:

 

ראשית המסלול בצומת שדרות יצחק רבין ורחוב ג'יימס רוטשילד הנמצאים בפינת חניון הלאום. מנקודה זו נמשיך  ברחוב הברון ג'יימס רוטשילד ונחלוף על פני עמוד הזיכרון גבוה הנמצא במורד בית המשפט העליון. משמאל לדרך נמצאת האנדרטה לחללי חטיבת הראל אשר נפלו במלחמת העצמאות. חטיבת הראל פעלה במרחב ירושלים ומפקדה הראשון היה יצחק רבין, שסיים את הקריירה הפוליטית שלו ואת חייו כראש ממשלת ישראל. מכאן ממשיכים לכיוון דרום עד לכניסה העליונה של בית הקברות גבעת רם. למרות שמדובר בבית קברות עתיק שאינו פעיל עוד, בשנים האחרונות הפך למוקד עלייה לרגל של חוגים חרדיים, בשל קברו של האדמו"ר מזוועהיל שנמצא במקום. מעל לקבר הוצבה מחיצת הפרדה בין נשים לגברים על מנת לתת מענה לציבור הדתי והמקום מושך מתפללים באופן קבוע.

גן סאקר

התחנה לחקר ציפורי ירושלים נמצאת בהמשכו של שביל העפר. צפייה במגוון חיות בר בכלל וציפורים בפרט, המקננות או נודדות באזור. ניתן לראות גם בעלי חיים אחרים הפעילים בלילות, כגון הדורבן. חלק מהשטח נסגר למבקרים וחשוב ללכת בשבילים המסומנים בלבד, וזאת על מנת להגן על תנאי המחיה של בעלי החיים.

לאחר הביקור בתחנה נפנה ימינה אל הכביש , נפנה שמאלה ולאחר מספר צעדים נגיע אל מנורת הכנסת. מנורה זו היא אחד מסמלי המדינה הידועים, ועוצבה בדמותה של מנורת המקדש המפורסמת. מול המנורה שוכנת כנסת ישראל,  אליה ניתן להיכנס בתיאום מראש לסיורים מודרכים. מעל מנורת הכנסת נמצא גן הוורדים המטופח,  אחד הגנים המרהיבים בירושלים ובמדינת ישראל כולה, ומומלץ לבקר שם בעיקר באביב כאשר הוורדים בשיא פריחתם  וריחם.

גן סאקרירידה בשביל הרחב תוביל  אל גן סאקר. גן זה הוא לאחריתו של דבר הפארק העירוני של ירושלים. את הגן מקיף שביל הליכה סלול ונוח המתאים גם לרוכבי אופניים וגם לרצים, בגן הוצבו מתקני משחק, מתקני ספורט, ספסלי ישיבה ופינות נוחות לרווחת המבקרים.

למי שמעוניין, ובעיקר למתעניינים בארכיטקטורה ואדריכלות מתקדמת, לא כדאי לוותר על ביקור במבנה בית המשפט העליון, היושב גם כבית דין גבוה לצדק (בג"צ), ומעבר לחשיבות הערכית ותחושת הצדק האופפת את המבנה כולו, מדובר באחד המבנים המרשימים שנבנו במדינת ישראל. במבנה ניתן כמובן לצפות מבחוץ בכל מועד, אולם כניסה להיכל הצדק תתאפשר בימי חול בלבד.

 

מידע למבקרים:

 

הגן פתוח בכל ימות השבוע

הכניסה אליו היא ללא עלות, וגם החניה מצויה בו בשפע והינה חופשית.

המקום נגיש לכיסאות גלגלים ולאנשים עם מוגבלויות.

מותרת כניסת בעלי חיים לגן.

גן סאקר מתאים מאוד לביקור עם ילדים.

במקום ישנה קפיטריה נקיה וכשרה להנאת המבקרים בו.

 

מדברי המבקרים:

 

יהודית מתל אביב: אין ישראלי שלא אוהב להגיע לירושלים. כל כך הרבה היסטוריה ויופי שיש לעיר הזאת להציע. גן סאקר הוא אחד האתרים האהובים עלי, גם בגלל הגן עצמו וכל מה שיש לו להציע, גן שמשלה חוויה של טבע עם חוויה של ספורט למעוניינים, ניתן ליהנות מישיבה אחר הצהריים, בבריזה הירושלמית הקרירה, לשתות כוס קפה מהקפיטריה הסמוכה ולחוש את ירושלים במיטבה. את הגן מקיפים כל כך הרבה אתרים מעניינים, בניהם מבנה בית המשפט המרשים וגן הוורדים המקיף את משכן הכנסת. כמה השקעה בגינון קיימת במקום הזה, ממש אדריכלות נוף.

יובל מירושלים: אני נוהג להגיע לגן סאקר מדי בוקר עם האופניים שלי. בירושלים קריר בבוקר בכל עונות השנה. אין תענוג גדול מלעשות סינגל סביב הגן בקרירות הירושלמית בשעת בוקר מוקדמת. אפשר לראות מחלקים מסוימים של הגן את העיר כולה מתפרשת על פני הנוף. ירושלים היא עירונית מאוד ואין בה הרבה ירוק, אבל בגן סאקר יש המון ירוק.

 

הצעות טיול בסביבת גן סאקר וסביבתו:

 

מרוגם גנים לעין כרם

מרוגם גנים לעין כרם

שמורת ליפתא

שמורת ליפתא

שביל ירושלים

שביל ירושלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *