Tiulim.info

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גובריןהגן הלאומי של בית גוברין הוא הנו אחד מהאתרים המרכזיים, העתיקים, המוערכים והיפהפיים שקיימים בארץ כיום. הגן מביא למבקרים את העתיקות, המערות, הכנסיות, המבצרים וארכיאולוגיה מרתקת של התקופה הרומית, שרידים עתיקים ומרשימי אדריכלות הנבנו ושומשו בתחומים השונים בתקפה הצלבנית ונשארו עומדים ויציבים עד היום. הגן הלאומי מספק תצוגה של תצפיות נוף מרהיבות, שבילי טיולים מסומנים להולכי הרגל המתאים לכל המשפחה וגם מיועד באופן חלקי של נגישות לנכים, פעילויות הנעשות על ידי רשות הטבע והגנים ובקלות להגעה למקום ולהנות ממספר שעות של סיורים באתר.

 

מיקומו של גן לאומי בית גוברין בארץ

 

מיקומו של הגן הלאומי נמצא כמו במתואר בשמו, דרומית אל קיבוץ בית גוברין ונמצא כחמישה עשר קילומטרים מזרחית מהעיר קרית גת שבדרום. אזורו של הגן הלאומי נמצא על הרי יהודה הנמצאים באזור השפלה. כביש 35 הנמצא בין האתר הלאומי הוא הנו חוצה את הגן לשניים, התחום הדרומי שבו נמצאים מערות תל מרשה ובתחום הצפוני אשר מספק למבקרים את שרידי המקום בו היו חיים אנשים בתקופה הרומית  ובתקופה הצלבנית והתצוגה של הארכיאולוגיה הנשארה עומדת ויציבה ומספקת מראות מרתקים ובעלי היסטוריה נפלאה. בהגעה אל ראשה של תל מרשה, המקום הגבוה ביותר בגן הלאומי, ניתן לצפות במחזות נוף מרשימים ביותר הפונים לעבר אזור דרום שפלת יהודה.

 

איך להגיע:

 

הגן הלאומי בית גוברין הנו עובר על כביש 35 של בית שמש קרית גת ונמצא מול קיבוץ בית גוברין וכמה קילומטרים ספורים מהעיר קרית גת. כאשר נוסעים על כביש זה, עוברים את הקיבוץ ונוסעים לפי הכוונת השילוט אל הגן. לבסוף מגיעים אל האזור הצפוני של הגן המספק חניון קטן וחולף על תחנת דלק.

השטח והגובה

 

שטחו של הגן הלאומי עמד על כ-5,080 דונמים בשנת 1989 כשהוכרז כגן לאומי בשל המטרה לשמר את שטחי הטבע הנמצאים בו ומאפיינים בכך את אזור השפלה והרי יהודה בעלי חשיבות והיסטוריה רבה ובמטרה גם בכדי לערוך עוד מחקרים וחפירות ארכיאולוגיות של בית גוברין אשר עשויים לשפוך עוד אור על התקופות הרבות שישבו במקומות אלו מיליוני שנים רבות קודם. למרות ששטחו של גן הלאומי שבבית גוברין הנו עומד על מספר שטח זה גם היום, בשנת 2013 קיבל הגן הלאומי את האפשרות להרחבה מהאתר עצמו ועד לתל לכיש, בשנת 2014 התקבלו אישורים להרחבה נוספת לקבלת מזרחה של תל לכיש וב-2015 נוצרה הרחבה נוספת בין קיבוץ בית גוברין עצמו לגן הלאומי. מה שמסמל, שלפי כל ההרחבות והאישורים שהתקבלו, כיום הגן הלאומי בבית גוברין עומד על מספר דונמים של 13,689 אך למבקרים המטיילים בו הוא עדיין נחשב כסיור בגן הלאומי כמו שהוכרז בראשית 1989. בשל שטחו הרב, האתר מספק את החוויה של המבקרים בביקור האתר לטיול שיכול להסתכם משעה ועד חמש שעות. הגבהות הנמצאות באזור הגן עומדות על גבעות אשר נישאות על כ-350 מטרים מעל פני הים.

ההיסטוריה והשרידים

 

הגן הלאומי נקרא בפני אנשים רבים בשם הנוסף 'גן לאומי – בית גוברין מרשה' בשל סיבה פשוטה מאוד. קיבוץ בית גוברין אשר נמצא וקיים כיום באזור השפלה, בעצם נבנה על ידי העיר מרשה בתקופת ימי הבית הראשון והנה מוזכרת בספרי יהושוע ברשימת ערי יהודה. לאחר גלות בבל עמים רבים שכנו בעיר. במקום שלטו עמים רבים, רומאים, יהודים, מוסלמים, ביזנטים וצלבנים. לכל אחד מבין העמים האלו והתקופות השונות, נשארו שרידים מרתקים ומרשימים אשר ניתן לראותם כיום במקום. לאחר שנים רבות, כלומר כיום, נמצא הקיבוץ בית גוברין אשר מספק את הארכיאולוגיה וההיסטוריה הרבה שהייתה בזמנו. יש הנה היסטוריה שונה בכל אזור של הגן הלאומי, האזור הדרומי והאזור הצפוני ומכילים בתוכם אתרים עם שרידים מתקופות שונות ובאופנים שונים.

 

האתרים בגן הלאומי

 

בעזרת כביש 35, יש הנם את שני תחומי הגן הלאומי, האזור הצפוני והאזור הדרומי. במתחם הדרומי והאהוב בייחוד על ידי חוקרים ואוהבי ההיסטוריה, יש את המערות הנפלאות והמרשימות את תל מרשה ובמתחם הצפוני את העתיקות והשרידים אשר נבנו בעיקר בזמן התקופה הצלבנית וארכיאולוגיה משגעת.

התחום הדרומי

הכנסייה הצלבנית

הכנסייה הצלבנית

באזור הדרומי נמצאת תל מרשה המספקת תצפית נוף מרהיבה לעבר הרי יהודה, את המגדל אשר מסמל את חומות עיר אשר נבנה בתקופה ההלניסטית, בתי מגורים ומקומות מסחר אשר נבנו בתקופת הברזל והמקום נחשב לאחד מהאתרים המומלצים ביותר בגן: מערות הפעמון.

בשל אתרי המערות הרבים, הגן הלאומי נקרא גם בשמו המוכר לציבור 'ארץ אלף המערות'. מערות הפעמון המפורסמות השוכנות במקום נקראות כך בשל הצורה שבה נחצבו בעבר, פתח יחסית קטן הנחצב בראש ובבסיסן ניכרת התרחבות היוצרת את צורתו של הפעמון. מערות אלו נחצבו ככל הנראה בתקופה הערבית ובתקופה הביזנטית ומכילות חללים עצומים ומראה ייחודי ועוצר נשימה של מחצבות ומבוכי מערות. המערה הגבוהה ביותר במקום עומדות על כעשרים וחמישה מטר גובה.

מערות בית גוברין

מערות בית גוברין

ארבעת האתרים הנוספים המכילים מערות הם הנם מערת השוק שהנה מערת הקולומבריום המספקת מסדרונים רבים לשימוש של גידול יונים בעבר, המערה הפולנית אשר ביקרו בה בעבר הרחוק חיילים פולנים וחרטו על התקרה את סמל הצבא הפולני – נשר ושימשה גם כבור מים ולאחר מכן גם קולומבריום, מערות קבורה אשר שימשה להנחת המתים ונחצבה על ידי הפיניקים ומערת האמבטיות אשר שימשה ללא ספק, לבית המרחץ של האנשים על ידי מים אשר נשפכו מהתעלות אשר חוצבו בדפנות ובקרקע של הסלעים.

 

האתרים המצויים גם כן באזור הדרומי ומומלצים ביותר הם הנם בתי הבד השימשה לתקופה ההלניסטית, שרידיה של כנסיית סנט אנה אשר נבנה בתקופה הביזנטית וחודשה בעת תקופת הצלבנות ושחזור של בתי מגורים של האנשים שגרו במקום ועסקו במסחר בזמן התקופה ההלניסטית.

התחום הצפוני

האמפיתיאטרון

האמפיתיאטרון

במתחם הצפוני קיימים אתרים משגעים, רחבי ידיים, מלאי היסטוריה מרתקת אשר נבנו ושכנו על גדול נחל גוברין. האתר המומלץ והעיקרי הנמצא באזור זה הוא אתר שאינו ניתן לפספוס בשל עוצמתו והוא לא אחר מאשר האמפיתיאטרון. הוא נבנה בזמן התקופה הרומית ומסמל את סגנונה באופן מוצהר ומספק מראות מרשימים למבקרים בשל גודלו ואופן בנייתו. באתר זה נמצאים כ-3,500 מושבים לישיבה והאמפי עצמו שימש בעבר למטרות קרובת גלדיאטורים, קרבות בין חיות טרף ובטקסים השונים. המטיילים במקום יכולים להיכנס אל תוך המנהרות התת קרקעיות הנמצאות בצד האתר אשר שימשו אל החיות או האנשים העומדים להילחם את הכניסה והיציאה אל המקום ואת המזבח השוכן לידו וככול הנראה על פי ארכיאולוגים רבים שימש כהנחת פולחן לפני עלייתם של הלוחמים אל הזירה ולפני הקרב.

המבצר הצלבני

המבצר הצלבני

בתחום הצפוני נמצא כן גם בית מרחץ אשר עומד על שטח של כ-5,000 מטר מרובע ונחשב לבית המרחץ הראשון והייחודי אשר נבנה בארץ ישראל ונבנה למטרת הרחצה של האנשים הרומאים. בנוסף, נמצאת גם הכנסייה הצלבנית הניכרת בגודלה הגדול והמרשים באופן בנייתה ובהתרשמות של הפאר וההשקעה, המבצר הצלבני אשר נבנה על ידי הצלבנים והמבצר הפנימי אשר נבנה צמוד אל הכנסייה ובנוי על יסודות של בית המרחץ של הרומאים ומשמש את ההיסטוריה ואופן הבנייה של הצלבנים והרומאים יחדיו.

 

 

הצעות טיול בסביבת גן לאומי בית גוברין:

 

גן לאומי תל לכיש

גן לאומי תל לכיש

חורבת מדרס

חורבת מדרס

יער המלאכים

יער המלאכים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *