Tiulim.info

גן העצמאות ובריכת ממילא

גן העצמאותירושלים הינה עיר מיוחדת במינה עבור מבקרים מחו"ל – זה ידוע לכול. העיר הקדושה לשלושת הדתות, יעדם של עולי רגל מכל קצות העולם, וגם המקום אליו שאפה להגיע נפש יהודי במשך שנות אלפיים. אך לפעמים מתרחש מצב שבו דבר שסוף סוף התקבל לאחר שנים רבות של ציפייה מאבד מאוד מערכו. כך, ילדים ישראלים רבים לא מבקרים בירושלים דרך קבע מחוץ למסגרת בית הספר, ולא תמיד מבינים את הערך הרב שבה. אך בזכות טיולים ממוקדים בנקודות מיוחדות ניתן להנחיל גם לצעירים ביותר את ההבנה שמדובר במקום עתיק ומיוחד שתמיד יש לחזור אליו.

גן העצמאות הלאומי נמצא בלב ירושלים ומחולק לשני חלקים המופרדים בר"ח מנשה בן-ישראל.

בכדי להגיע לגן – ניתן להיעזר ברכבת הקלה, לרדת בתחנה שמול העירייה, כ-400 מטרים מהכניסה לגן. ממזרח לגן ניתן לחנות את הרכב בחניון ממילא הענק (כרוך בתשלום). הגן נמצא ליד רחוב אגרון

שני הגנים כוללים לא רק ירק ונופים מוריקים, אלא גם כמה וכמה אטרקציות מעניינות לבקר בהן. הגן המערבי תוכנן יותר כגן רגיל המיועד לטיולים, עם מדשאות וגני משחקים. בנוסף נמצאת בו "מערת האריה" המעניינת שאליה נגיע מאוחר יותר.

 

גן העצמאות – הגן המזרחי

 

בריכת ממילא

בריכת ממילא

בגן המזרחי נמצא בית קברות מוסלמי עתיק שפעל עד המאה ה-19 ונקרא גם ממילא. עד המאה ה-19 נקברו במקום התושבים הערביים של ירושלים, במרכזו – בריכת הממילא, מאגר מים עתיק שנחצב בסלע. הבריכה פעילה עד היום והינה אחת מבריכות החורף היחידות שנותרו שלמות עד היום. הבריכה מלבנית ועמוקה – 7 מטרים. מומחים סוברים שהיא שימש כעזר לאמת מים עליונה שהובילה מים מבריכות שלה שבבית לחם ועד לירושלים. המים המשיכו את דרכם מממילא לבריכה נוספת – בריכת המגדלים או בריכת חזקיהו, אך המיקום שלה בין חומות ירושלים לא מאפשר למבקרים להתרשם ממנה. הבריכה הייתה פעילה עד לשנות ה-30 של ה-20. לפני כ-15 שנה התגלה במקום מין חדש שלא היה ידוע למדע על כה – דו-חי "אילנית ממילא", אך כנראה שהוא נכחד מהעולם.

לאחר ההתרשמות מהברכה, ניתן להמשיך במסלול בירידה קצרה אך תלולה במדרגות שיורדות מדרום-מערב. כאשר יורד שלג, הבריכה הופכת לרצפת קרח, אך מומלץ להימנע בימים אלה מניסיון להגיע לקרקעית, משום שהדבר מסוכן מאוד.

משמעות השם ממילא זהו קיצר ושיבוש של המושג הערב "מא מן אללה" (מה שבא מאללה) או "מאמן-אללה" (מקום מבטחו של אללה).

תורבת כובכייה

תורבת כובכייה

בהמשך, מימין לבריכה ניתן לראות קבר מיוחד – תורבת כובכייה, שבו טמון מושל צפת הממלוכי עלא א-דין איוראדי אל-כובאכי שנפטר ב-1289. פעולה זו גרמה להפיכתו של מתחם זה לבית קברות מוסלמי בלבד. עם זאת, במרוצת השנים נמצאה במקום גם מצבה צלבנית מגודרת, שמוקמה מצפון-מערב לבריכת ממילא.

בצד המזרחי שין בית הקברות, בין תורבת כובכייה לבין רחוב אגרון ניתן לראות מספר עצי אלה אטלנטית – השריד האחרון ליער שכיסה את גב ההר ביהודה  ושומרון. עץ נוסף הבולט במקום הוא עץ השקד.

ב-2005 היה ניסיון להקים מוזיאון במקום, אך בעקבות סכסוך עם המוסלמים, הניסיון לא צלח ובניית המוזיאון לא הושלמה גם כיום.

ניתן להמשיך את הסיור גם מחוץ לשטח הגן: ברחב אגרון ניתן להתרשם ממלון "פאלאס" הקיים מ-1929, הוא נבנה בהמלצת המועצה המוסלמית, שכנראה באותם שנים התנגדה פחות לבניה בשטח בית קברות מוסלמי.

חשוב מאוד לזכור לכבד את המעמד כאשר נמצאים בבית הקברות המוסלמי.

 

גן העצמאות – החלק המערבי

 

מערת האריה

מערת האריה

במערב גן העצמאות ניתן לבקר את מערת האריה – מערת קבורה. בקרבת מקום נמצא גם בור מים מגודר שניתן לקרוא עליו על גבי השלט הסמוך. מדובר בבור שתחילה היה מערת קבורה אך מאוחר יותר נעשה בו שימוש כבבור מים וכך הוא פעל עד ה-19.

לא ברור לגמרי מי טמון במערת האריה. יש שסוברים שמדובר ביהודים מתקופת הבית השני, בעוד אחרים משערים שמדובר בקבורה של מגני ירושלים נוצריים שנהרגו שעת הכיבוש הפרסי בשנת 614 לתפילה. היה ניסיון להפוך מקום זה לאתר תפילה, אך התוכנית לא צלחה, והציבור שכח מהר מאוד מקיומו של מקום זה.

בריכת ממילא בשלג

בריכת ממילא בשלג

בריכת ממילא מהווה את אחד המקומות המיוחדים ביותר בירושלים. רבים אוהבים להגיע לכאן בימי השלג המעטים, משום שהמראה של הבריכה המושלגת הינו מיוחד במינו. אך חשוב לזכור שבימים אלה אסור לרדת במדרגות, אלא רק להתבונן מלמעלה.

הגיוון הרב של שרידים היסטוריים החבויים באזור בריכת ממילא וגן העצמאות יכולים ללמד רבות את הילדים, ובעיקר על החשיבות של זכירת ההיסטוריה. ניתן להסביר להם שכל כך הרבה אנשים התגוררו בארץ שלנו שנים אחר שנים, הם פעלו, חיו, אהבו ונפטרו על גבי אדמה זו, וזה מה שהופך אותה, בין השאר, למיוחדת כל כך.

טיול לירושלים יכול לתת המון מידע חשוב וחיוני לילדים, ותמיד כדאי ללוות אותו בכמה שיותר הסברים מעניינים על ההיסטוריה, על הדתות השונות, על סובלנות ועל הרוע שמביאות איתן המלחמות.

 

הצעות טיול בסביבת גן העצמאות ובריכת ממילא:

 

שמורת ליפתא

שמורת ליפתא

גן סאקר וסביבתו

גן סאקר וסביבתו

גבעת התנ"ך

גבעת התנ"ך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *