Tiulim.info

גן הלאומי תל בית שמש

גן לאומי תל בית שמשמכירים את זה שילדים שונאים את שיעורי תנ"ך? הם אומרים שזה משעמם, לא מחובר למציאות שהם מכירים ובכלל לא מבינים למה צריך ללמוד את הדברים האלה? יתר על כן, הם לא תמיד מבינים את העובדה הפשוטה שרוב ממה שמסופר שם התרחש ממש פה, במדינה שבה הם חיים. אם אתם רוצים לתת להם חוויה שתאפשר להם להכיר קצת יותר טוב את המולדת שלהם וגם להרגיש משהו ביחס לסיפורים שהם לומדים במהלך השיעורים, טיול בגן הלאומי תל בית שמש יכול בהחלט לשרת את המטרה הזאת, וגם להעביר יום משפחתי מהנה ומפרה (כי גם ההורים יכולים ללמוד משהו על ההיסטוריה התנ"כית ולהחכים מכך).

גן הלאומי תל בית שמשתל בית שמש מהווה למעשה שרידים של אחת הערים החשובות ביותר שהיו בממלכת יהודה. המקום נמצא מערבה מהעיר בית שמש המודרנית, וצמוד לכביש 38. ניתן להגיע לאתר  בין צומת כניסה צפוני לבין צומת הכניסה הדרומי לעיר בית שמש. האזור נחשב לגן לאומי החל משנת 2007, זאת לאור הסיכום שגיבשו חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, שלאחר בדיקה מעמיקה של האזור הגיעו למסקנה שמדובר באתר מפתח שמאפשר ללמוד רבות על ההתפשטות הפלישתית בארץ ועל הדינאמיקה התרבותית והחברתית שהתקיימו כאן באזורים בהם נפגשו עם תושבי הארץ בתקופת הברזל הראשונה.

מתחילים במסלול:

 

התל נמצא במקום שהיה בזמנו חשוב מאוד מבחינה אסטרטגית: על קצהו המזרחי של עמק שורק, שהיה בזמנו ציר מעבר חשוב ממישור החוף אל הרי יהודה.  לפני בית שמש העתיקה, במקום הוקמה עיר כנענית עתיקה שהושמדה עקב שרפה במאה ה-14 לפני השריפה. בשלבים מאוחרים יותר, בתקופת ממלכת יהודה שבמאה העשירית והתשיעית לפני הספרה הוקמו במקום המון מבנים מרתקים, כולל חומה ולידה מגדל תצפית, מאגר תת-קרקעי למצור, סדנה לעיבוד ברזל, מבנה ציבורי גדול שגודלו מעל ל-250 מ"ר ועוד.

ניתן לבקר בכל אחד מאובייקטים ארכיאולוגיים אלה שנחשפו לאורך השנים.

 

מאגר מים תת-קרקעי:

 

מדובר בחציבה בסלע בצורת צלב הכולל חלל מרכזי וארבעה אזורים מלבניים. המקום כוסה בטיח עבה שחודש רק פעמיים לכל אורך חיי המקום. אחד הדברים המדהימים במקום – זה מדרגות עתיקות הממוקמות בפיר מרובע ועמוק שמהווה את הכניסה למאגר. המדרגות נתמכות על ידי קירות תמך הבנויות מאבנים מסותתות ענקיות, שהליך הכנסתם לתוך המאגר היה מורכב מאוד מבחינה טכנית והנדסית.

חשוב מאוד להיכנס למקום בזהירות, על הילדים לא לרוץ על מנת לא ליפול ולא לפגוע בעצמם.

 

סדנת ברזל:

 

מקום זה יאפשר לילדים להבין שהאנשים שתוארו בתנ"ך כעובדים שונים, כולל פחחים – כולם היו אנשים אמיתיים. כאשר הם רואים במו עיניהם את המקומות בהם התגוררו האנשים בעבר ואת הכלים שבהם השתמשו, הם מייד מרגישים קשר הרבה יותר אמיתי למתואר בכתובים וזה יכול לתרום להם גם מבחינה לימודית וגם אנושית.

סדנת הברזל שנמצאת בתל בית שמש הינה העתיקה ביותר במזרח התיכון, והיא התגלתה לא בידיים ריקות, במקום התגלו המון ראשי חץ, כורי נפל, פיות מפוחים ועוד אינספור פריטים מברזל שנוצרו כאן או שהובאו לתיקון.

הגילויים הארכיאולוגיים הראשונים במקום זה בוצעו בשנת 1911, כאשר הממצא הראשון היה המבנה הציבורי הגדול בפסגה של התל (החוקר דנקן מקנזי שביצע את החפירות שיער שמדובר במנזר מהתקופה הביזנטית). החפירות המשיכו במהלך המנדט הבריטי והמשיך במלואו החל משנת 1990.

האזכור המשמעותי ביות של העיר בשם "נחלת שבט יהודה" מובא בספר שמואל, בתיאור השבת ארון הברית מידי הפלישתים. לאחר שמגיעים לחלקו הגבוהה ביותר של התל –  ניתן להתרשם מתצפית לעבר מורד עמק שורק והגבעות שמסביבו.

מלבד תל בית שמש עצמו, ניתן ליהנות מעוד מספר חוויות בלתי נשכחות במקום.

ראשית, לא רחוק מכביש 38 נמצאים שרידים של קברו של שייח' נבי מיזאר. ובחודשי החורף – ינואר-פברואר ישנה פריחה של כלניות, שניתם לראות מרחוק (מהכביש) או לרדת וליהנות מהנוף לפני או אחרי שמתרשמים מחייהם של האנשים שהתגוררו פה לפני אלפי שנים.

 

הצעות טיול בסביבת גן לאומי תל בית שמש:

 

גן לאומי תל ירמות

גן לאומי תל ירמות

עין מסילה

עין מסילה

שמורת מערת שורק

שמורת מערת שורק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *