Tiulim.info

גבעת הרקפות – רמת מנשה

מיקום:

גבעת הרקפות - רמת מנשה

גבעת הרקפות נמצאת ברמות מנשה, מדובר במדרון הנמצא למרגלות הר הכרמל. ההגעה היא דרך כביש 672, ממחלף אליקים לקיבוץ אבן יצחק. במחלף אליקים יש לפנות ליישובי רמת מנשה על פי שילוט הדרכים ומשם להמשיך בכביש המתפתל בין שדות, כרי מרעה ומספר יישובים כפריים, עד לאזור המסומן ב: ק"מ 13. לאחר סימון זה, מרחק כארבעה קילומטרים דרומית לקיבוץ דליה, לפנות ימינה ומייד לחנייה מסודרת. האתר עצמו נמצא מעבר לכביש.

 

על המקום:

 

אחד ממוקדי הפריחה המרהיבים שקיימים במדינת ישראל. המיקום הנמוך לצד צל עצי האורן הרבים הנטועים בגבעה, יצר סביבת גידול טבעית לרקפות, הנחשבות לפרח נחבא שקשה למוצאו בקלות בטבע, בודאי בכמות שכזאת. רקפות בניגוד למרבית סוגי הפרחים, אינן זקוקות לשמש על מנת לפרוח ועל כן הן צומחות בסתיו ובחורף, לרוב בערוגות בודדות בין סלעים או צמחיה מוצלת אחרת. בגבעת הרקפות עקב הצל הרב והקרירות שמייצר המקום.

אופי הטיול:

 

מסלול בגבעת הרקפותמדובר במסלול רגלי בן כקילומטר וחצי. המסלול מוגדר כקל ואינו מיועד דווקא למיטיבי לכת. גם משפחות עם ילדים צעירים ואף עם עגלת תינוקות יכולים לצעוד בו בקלות וליהנות מהפריחה והטבע. ההליכה היא בשביל סלול ומפותל לצידי ערוץ נחל השופט. ניתן לשלב שני מסלולים במקום, האחד מתחיל ומסתיים בחניון גבעת הרקפות הסמוך לישוב גלעד, והשני מתחיל ומסתיים ביער חרובים הסמוך למושבה הותיקה יוקנעם.

בין ערוגות הפריחה המרשימה נסלל שביל הליכה מעגלי שאורכו כקילומטר אחד.

אם נחצה את הכביש ונלך בדרך עפר לעבר הקצה המערבי של חורשת האורנים, נעלה בעלייה שאינה תלולה 30 מטרים מעלה, ונפנה בשביל הצר אל חורשת האורנים. במהרה נראה את מרבדי פריחת הרקפות. ניתן להתבונן לא רק בשפע ובפריחה, אלא גם בשוני הקיים בקרב עלי הרקפת – בהם מופיעים דוגמאות טבעיות מרתקות ומגוונות.

השביל ממשיך לאורך כל החורשה בחורשה, ומתבונן מזרחה לעבר מפגש הנחלים חלמית (דרומית לשביל) וספלול (צפונית לשביל).

בסופה של ההליכה הקצרה בגבעה, ממשיך השביל ויורד מטה אל דרך העפר החולפת מצפון לחורש. במיקום זה נפנה שמאלה ונשוב על עקבותינו לנקודת ההתחלה.

בעונות שלאחר הגשמים קטע דרך העפר המוביל לנקודת ההתחלה יהיה כפי הנראה בוצי ולא נוח להליכה, ובמצב שכזה ניתן לחזור באותה הדרך שבה הגענו.

 

באזור ניתן להתרשם ממארג מרשים של רקפות לבנות וורודות בעלות ריח משכר ומראה מעורר השתאות. מאחר וכמות המזיקים בחורף היא קטנה (רובם אינם שורדים את תנאי מזג האוויר), ניתן ליהנות מפריחת הרקפות לזמן ממושך יותר מאחר ואינן ניזוקות על ידם. במסלול ניתן לראות גם בריכה קטנה וטבעית שנוצרה במקום, היא בריכת עין חשרת, ובימי הקיץ החמים אף לטבול במימיה הקרירים.

 

מלבד הרקפות הקסומות ניתן לראות באתר גם פריחה ססגונית של כלניות ופרחים נוספים על פי עונות השנה.

הזמן הדרוש:

 

מדובר במסלולים קצרים בני כקילומטר עד קילומטר וחצי כל אחד. ניתן לסיימם בכרבע שעה, אך לרוב נוהגים להתעכב ולהתרשם משכיית החמדה שיצר עבורנו הטבע, להכיר את סוגי הפרחים ולשאוף את ריחם הנעים. הטיול מוערך בכשעה וחצי של בילוי בגבעה ובאתר.

 

מתי כדאי להגיע:

 

בריכת עין חשרת

בריכת עין חשרת

גבעת הרקפות היא אתר הפתוח בכל ימות השנה והכניסה אליו אינה מוגבלת ולא נדרשת עלות כניסה. עם זאת עיקר הפריחה של כלל הפרחים במקום בכלל ושל הרקפות בפרט היא בעונות החורף והאביב. ביקור בימות הקיץ החמים לא יזכה את מבקריו בפריחה המרהיבה אלא בשרידיה, אך כאמור בקיץ יוכלו המבקרים ובעיקר הילדים לבלות ולהשתכשך בבריכת עין חשרת.

 

 

 

מה להביא?

 

לפני הכול לא לשכוח ולארוז מצלמה. המקום הקסום יעורר בכם צורך להנציח את היופי הנוגע שבו ואתכם גם יחד. נוסף על כך ותלוי בעונת השנה, בימים חמימים הביאו בגדי ים ומגבות לילדים שיוכלו לשחות בבריכה הטבעית והקרירה שבמקום. במידה ותבחרו להביא ארוחה ולהישאר לאכול, בסמוך למקום חורשות מסודרות, הכוללות מקומות ישיבה, שולחנות ואפשרות לפריסת מחצלת. כמובן לא לשכוח להשאיר את המקום נקי ומסודר כפי שקיבלתם אותו לטובת המבקרים הבאים וביקורכם החוזר באתר.

הצעות טיול בסביבת גבעת הרקפות – רמת מנשה:

 

נחל השופט

נחל השופט

אתר לאומי בת שלמה

אתר לאומי בת שלמה

גן לאומי בית שערים

גן לאומי בית שערים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *